Athena: “Ses Etme”

Bu satırı sen yazdın bu onun suçu değil

Öyle ol istedin, geber istedin

Teker teker nasıl yazdınsa

Öylesine bakmışsın

İşte o kadar

Renkli şarkıları ile aklımızda yer edinmiş Athena’nın “Altüst” adlı albümünden, adının aksine çok ses getirmiş bir şarkı olan “Ses Etme” klibi ve verdiği mesaj ile son günlerde müzik dünyasında çok konuşuluyor.

Söz ve müziği Athena grubundan Gökhan ve Hakan Özoğuz’a ait olan şarkının klibinin yönetmenliğini Gönenç Uyanık yapmış. Klipte bir ‘Drag Queen’in (Çoğunlukla eğlendirmek amacı ile kadın gibi giyinen ve genelde bir kadın karikatürü gibi davranan erkek) hazırlanması, işe gitmesi, evine dönerken uğradığı saldırı ve saldırıdan sonra ayağa kalkıp gülümseyerek ne kadar güçlü olduğunu göstermesini konu alıyor.

Şarkının klibinde başrolü oynayan ve gerçek hayatta bir Drag Queen olan Onur Gökhan Gökçek’in söylediğine göre, 2 günde çekilen klibin bu kadar fazla ses getirmesinin sebebi Türkiye’de bu tip şeylerin konuşulamıyor olması, konuşulmasına duyulan ihtiyaç ve Athena gibi bir büyük bir grubun böyle bir işe girmiş olmasında yatıyor. Gökçek, klibin ve yaptığı işin insanları kötü etkilediğini düşünenlerin kendi kötülükleri olduğuna, kendisinin kimseyi kötü etkileyecek şeyler yapmadığına inanıyor. Kendi hayat tecrübelerinden yola çıkarak klipte yaşananların gerçeğin bir yansıması olduğunu söyleyen Onur Gökhan Gökçek, bu klipte oynamasının sebebinin yalnızca eşcinsel olduğu için reddedilen insanlara değil, tüm insanlara yönelik olan şiddete dikkat çekmek, mahalle baskısı gören hatta öldürülen insanlara bir ses olmak olduğunu belirtiyor.

Şarkının klibi, halkın ahlaki değerlerini zedeleyeceği gerekçesiyle televizyonlarda gösterilmiyor; bir ban getirilmiş olmasa da hakkındaki tartışmalar televizyon kanallarını klipten uzak tutuyor.

Ben, klibin şarkının müziğinin önüne geçmesine üzüldüm. Ön yargılar nedeni ile müziğine dikkat edilmiyor olması ve hoş melodisinin kulak ardı edilmesi bence bu şarkıya yapılmış büyük bir haksızlık.

athena-2

ses-etme-1

ses-etme-2

ses-etme-3

ses-etme-4

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.