ATHENA’NIN EDEBİ İHTİŞAMI: ELGİN’İN MERMERLERİ

Tüm zamanların en büyük heykeltıraşlarından biri, bize çok yakın bir coğrafyada doğdu ve sanatını icra etti. Bugün ne yazık ki Fidias adı pek bilinmiyor. Ancak bize bıraktığı eserleri dilimizden de gündemden de düşmüyor doğrusu. En değerli eserleri Partenon’un heykelleri olarak gösteriliyor. Şu an maalesef Partenon bir harabe ve oradaki heykellerde British Museum’da. İşin kötü tarafı, hikaye burada bitmiyor; bu heykeller müzede uzun zamandır “Elgin’in Mermerleri” olarak ziyaretçi karşısına çıkarılıyor.

elginin-mermerleri-3

elginin-mermerleri-4

Eserlerin bu isimle anılmasının sebebi de oldukça acı. 19. yy.ın başında Lord Elgin, malikanesinin bahçesinde Yunan havası estirmek adına bu heykelleri İngiltere’ye taşıyor. Daha sonraları ise eserleri İngiliz hükümetine satıyor. Ancak eserler Lord’un elindeyken pek de iyi şartlar altında saklanmadığı için bugün bir kısmı kırık dökük bir halde varlığını sürdürmeye çalışıyor.

elginin-mermerleri-5

elginin-mermerleri-6

Parthenon heykelleri, Batı sanatının başlama noktası olarak kabul edilmekte ve Avrupa’da mermerden yapılmış en eski heykellerden. Mermeri oyma tekniği ve artistik değeri bakımından bugüne kadar en ileri aşamada olan bu muhteşem tapınağın yapımında izlenen mimari özellikler bugün hala çözülebilmiş değil.

HDR Elgin Marbles

elginin-mermerleri-8

Metopes,  Frieze ve Pediments adı verilen heykeller, tapınağın iç ve dış duvarları, sütun başları ve binanın iç dekorasyonunu oluşturmakta. Tapınağın dış duvarları olan Metopes denilen heykeller, Yunanlıların diğer uygarlıklarla savaş sahnelerini anlatmakta. Metopes heykelleri, tapınağın uzun kenarlarında 32, eninde ise 14 olmak üzere toplam 92 adet. Parthenon’un iç duvarlarını saran Frieze heykelleri ise kolonların üzerine yapılmış 160 m boyundaki  dev görünüşlü mermerlerden oluşuyor.

elginin-mermerleri-9

KF2-2002

Heykeller, Yunanistan ve İngiltere arasında devamlı olarak sürtüşmeye yol açıyor. Büyük bir kısım bu eserlerin ait olduğu coğrafyada sergilenmesi gerektiğini söylüyor. Bunun adına pek çok kampanya düzenlense de British Museum yetkililerinin eserleri vermeye niyetleri yok gibi.

Eğer yolunuz British Museum’a düşerse, tanrıça Athena’nın edebi ihtişamının anısına yapılmış bu eserler ziyaret edilmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.