Atlı Köşk’ün Misafirleri

Kültür ve sanat dünyasına katkıları herkesçe bilinen ve takdir edilen rahmetli Sakıp Sabancı’nın adını taşıyan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin bulunduğu Emirgan’daki Atlı Köşk, İstanbul’un görülmeye değer mekanlarından biri.

sabanci-muzesi-atli-kosk (2)

İstanbul’da yalnız bir kültür-sanat uğrağı değil, özenli bahçesi, mükemmel Boğaziçi manzarası ile de ziyaret edilmesi gerekli yerlerden…

sabanci-muzesi-atli-kosk (3)

Atlı Köşk diye bilinen bu yapıya ismini bahçesindeki at heykeli vermiş.

sabanci-muzesi-atli-kosk (4)

Köşk aslında Mısır Hıdiv ailesinden Prens Mehmet Ali Hasan tarafından 1925 yılında İtalyan Mimar Edouard de Nari’ye yaptırılmış. Hacı Ömer Sabancı, Prens Mehmet Ali’nin ölümünden sonra köşkü, kendilerine miras kalan ailenin diğer üyelerinden satın almış. İçerisindeki değerli eşya ve mobilyalara kendi koleksiyonlarını da katan Sabancı ailesi, uzun yıllar yaz aylarını burada geçirmiş. Köşke adını veren at heykeli ise Mahmut Muhtar Paşa’nın Moda’daki konağının bir hatırası olarak müzayededen satın alınmış ve bu bahçeyi süslemeye başlamış.

sabanci-muzesi-atli-kosk (5)

At heykelleri dışında bahçede pek çok başka eser de görülebilir. Sabancı ailesinin üyelerini gösteren bu grup gibi…

sabanci-muzesi-atli-kosk (6)

Köşk 1998 yılında müzeye dönüştürülmek üzere üniversiteye tahsis edilmiş ve 2002 yılında sanatseverleri kucaklamaya başlamış.Bugün müzeyi ziyaret ettiğiniz zaman Sabancı ailesinin kullanmış olduğu köşkü gezebileceğiniz gibi; geçici sergileri ve kalıcı koleksiyonları da görebilirsiniz.

sabanci-muzesi-atli-kosk (7)

Sakıp Sabancı’nın biriktirmiş olduğu güzel yazı, padişah hatları, fermanlar, sanatlı Kur’an-ı Kerim, el yazması kitaplardan oluşan Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, müzenin kalıcı eserlerinden önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu grup müze kurulmadan önce uzun süre yurt dışında da sergilenmiş ve çok ilgi görmüş.

sabanci-muzesi-atli-kosk (8)

sabanci-muzesi-atli-kosk (9)

Müzenin diğer kalıcı koleksiyonu Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türk Resmi ismiyle biliniyor. Bu koleksiyonun en önemli isimleri Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmet Paşa, İbrahim Çallı, Ayvazovski, Fausto Zonaro gibi Türk resim tarihinin kilometre taşları.

sabanci-muzesi-atli-kosk (10)

Tabii köşkün mobilyaları da ayrı bir koleksiyon.

sabanci-muzesi-atli-kosk (11)

Sabancı Müzesi sürekli içinde bulundurduğu bu renklerin dışında geçici koleksiyonları ile de üzerindeki ilgiyi kalıcı hale getirmeyi başarıyor. Bu zamana kadar gerçekten de dünya çapında sergilere ev sahipliği yaptı. Bunlar arasında Joan Miro’nun Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar sergisi; Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. yılı için düzenlenen Uzak Komşu Yakın Anılar; Anish Kapoor İstanbul’da; Oryantalizmin 1001 Yüzü; Ağa Han Müzesi Hazineleri son birkaç yılın önemli organizasyonlarından. Daha önceki yıllarda ise müze Monet, Salvador Dali, Picasso gibi dünyaca ünlü isimleri ağırladı. Bu yazın misafiri ise Sabancı Üniversitesi’nde eğitim alarak profesyonel sanat hayatına atılan sanatçıların ilk eserlerinin bir araya geldiği Buluşma (Reunion) sergisi olmuş.

sabanci-muzesi-atli-kosk (12)

Sakıp Sabancı Müzesi, özel müzeler arasında çocuklara sağladığı imkanlar, atölye çalışmaları, müzede yoga gibi etkinlikleri ile de ilgi çekiyor. Emirgan’ın ve Boğaziçi’nin güzelliği de cabası…

sabanci-muzesi-atli-kosk (13)

Hülya Utkuluer

Marmara Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldum. Cumhuriyet dönemi müzeleri hakkında bir yüksek lisans tezi hazırladım. Şu an bir müzede (Cumhurbaşkanlığı Celal Bayar Müzesi) müdür yardımcısıyım ve ayrıca tarih doktorası yapıyorum. Seyahat etmek, okumak, yazmak, yeni tatlar denemek, fotoğraf çekmek ve müzeler ilgi alanlarım arasında.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
OSCAR WILDE’IN PORTRESİ

“Günlüğüm olmadan hiçbir yere gitmem. İnsan trenle giderken yanında daima okuyacak sansayonel bir şeyler bulundurmalı.” Oscar Wilde, 16 Ekim 1854’te...

Kapat