Aubrey de Grey ve 1000 Yaş

Aubrey de Grey, Cambridge Üniversitesi’nde bir profesör. Bilgisayar mühendisi ve transhümanizm üzerine çalışan çok iddialı bir araştırmacı. Yani kısacası kendisi, “İnsan bir kaç sene sonra, 1000 yaşına kadar yaşayabilecek durumda olacak.” diyen ve bilim dünyasını kanıtlanmış incelemeleriyle biraz karıştıran biri. Ayrıca kendisi Engellenebilir Yaşlılık Stratejileri Vakfı’nın kurucusu. Uzun zamandır da yaşlanma sürecini durdurmaya çalışan ve fizyolojik çöküşe neden olan süreçleri saptayıp, üzerinde çalışıyor. Ona göre geçmişte ölümcül olarak kabul edilen pek çok hastalık gibi, yaşlılığın da çaresi var. Ayrıca “Canlı olmanın yedi yan etkisi söz konusu. Zamanla vücutta depolanan metabolizma atıkları var. Fakat bu atıkları temizlemek mümkün” diyor. Eski mezar taşları inceleyip insanların yaş ortalamasının giderek yükseldiğini fark ettikçe, bu pek imkânsız gözükmüyor. Hatta Grey, insan vücudunun yaşlanmasına karşı stratejiler de geliştirmiş. Bazılarını şöyle sıralayalım:

Hücre Kaybı

Sorun: Zamanla önemli organlardaki ölen hücreler yenilenemiyor. Bunun sonucunda kas erimesi ve bilişsel yeti kaybı gerçekleşiyor.

Çözüm: Henüz ölmemiş hücrelerin bölünmesini sağlayan büyüme faktörlerinin enjekte edilmesi. Veya – gerektiğinde genetik olarak değiştirilmiş- kök hücrelerle tedavi.

Hücreler Arasındaki Atıklar

Sorun: Beden hücrelerinin dış bölgelerinde zamanla proteinler birikerek dokuların işlevini sınırlandırıyor. Alzheimer hastalarının beyinlerinde oluşan amiloid birikmesi buna örnek.

Çözüm: Protein birikmelerini temizleyen bağışıklık hücrelerinin çözümü.

İstenmeyen Hücreler

Sorun: İnsan vücudu; kıkırdakları, yağ dokuları ve bağışıklık savunma hatlarındaki işlevsiz hücreleri atamıyor.

Çözüm: İşlevsiz hücreleri yok etmesi için bağışıklık sisteminin stimülasyonu; sorunlu hücreleri saptayarak onları intihara teşvik edecek maddelerin enjekte edilmesi.

Aubrey de Grey’in bu iyimser gözüken tahminlerini meslektaşları pek desteklemese de, bu konuda çok iddialı olan bilim adamının The Immortalists isimli belgeseli de bulunmakta. Konuyla ilgili bir TED konuşması da mevcut.

 

Nazlı Gürkan

sanat tarihi öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
İlk Filmlerin İlk Gösterimleri: ‘Köprüde Buluşmalar’ Başvuruları Başladı!

Bu yıl 13'üncü kez gerçekleştirilecek 'Köprüde Buluşmalar' için başvurular başladı. Köprüde Buluşmalar; ilk uzun metraj ve belgesel filmlerin ilk uluslararası...

Kapat