‘Avcılıktan Gurmeliğe Yemeğin Kültürel Tarihi’ Okuyucuyla Buluşuyor

Antik dönemlerden günümüze, yemek kültüründeki ortaklıklar ve farklılıklar, çok sayıda ilginç bilgi ‘Avcılıktan Gurmeliğe Yemeğin Kültürel Tarihi’ adlı kitapta okuyucuyla buluşuyor.

Priscilla Mary Işın tarafından kaleme alınan kitap, mutfak kültürü tarihinden de fazlasını; eğlenceli anekdotlar, aydınlatıcı saptamalarla ele alınan geniş kapsamlı bir incelemeyi keyifli bir okuma yoluyşa okuyucuya vadediyor.

Gıdaların, yemeklerin, pişirme tekniklerinin, sofra alışkanlıklarının ve adabının kültürden kültüre, ülkeden ülkeye, kıtadan kıtaya yaptığı seyahatlerin sürprizlerle dolu hikayesi hakkında yazar Işın şu ifadeleri kullanıyor: “Yediğimiz yemek ve yiyeceklerin hepsi geçmişi yansıtır. Bu durum Türkiye’nin mutfağına baktığımız zaman özellikle dikkat çekicidir. Buna sayısız örnek verilebilir: On bin yıl önce ilk çiftçilerin haşlanmış buğday yemeğinden miras kalan aşure, eski Anadolu medeniyetlerinden boza, eski Yunanlardan zeytinyağı, Romalılardan lokma, Hindistan’dan patlıcan, İran’dan yahni, Orta Asya’dan mantı, Ortaçağ Arap mutfağından muhallebi, Afrika’dan bamya, Avrupa’dan salça, Amerika’dan mısır…”

On bin yıl önce yaşamış insanların yedikleriyle bizim bugün yaptığımız yemekler arasında nasıl ortaklıklar var? Kamereddin kayısısı gibi meyvelerin, muhallebi gibi tatlıların isimleri nereden geliyor? “Punch” diye bilinen içkinin çıkış yeri ilk başta tahmin edebileceğimizden daha yakında olabilir mi? Osmanlı mutfağı Avrupa mutfaklarını nasıl etkiledi? Yemekte çatal bıçak kullanma âdeti, sofrada sohbet etme alışkanlığı ne zaman yaygınlaştı?
‘Avcılıktan Gurmeliğe Yemeğin Kültürel Tarihi’ Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.
Kapak görseli: Netherlands Institute in Turkey – Barcın Höyük Excavations 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.