Avrupa Birliği, 18 Yaşına Basan Her Gence Bedava ‘Interrail’ Bileti Verecek!

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde 18 yaşına basan gençlere 1 aylık bedava ‘Interrail’ bileti verilecek.

AB vatandaşı olan ve oturma izni olan 18 yaşına basan gençler, 1 ay boyunca para ödemeden, Eski Kıta’da trenle yolculuk yapabilecekler. İtalya Başbakanı’nın ve Alman hükümetinin de desteklediği proje dahilinde Interrail bağlantısı olmayan Estonya, Letonya, Litvanya ve Kıbrıs gibi AB ülkeleri ise, 18 yaşına basan gençlerden otobüs veya gemi ücreti talep etmeyecek.

Gençleri yeni yerler görmeye, öğrenmeye ve keşfetmeye davet eden proje için, yıllık 1 buçuk milyar avroluk bütçe ayrılması planlanıyor.

Ayrıca Bestami Köse ile Interrail’i konuştuğumuz efsane röportaj için : Interrail Hakkında Her şey | Bestami Köse Röportaj

Interrail Nedir?

Interrail, Avrupa kıtasında yer alan 30 ülkede geçerliliği olan ve satın alınan bir tren bileti ile, bu 30 ülke içerisinde istenilen ülkeye serbestçe girmeye olanak sağlayan ve bir kez ücret ödedikten sonra bir daha ücret ödemeye gerek kalmayacak şekilde tasarlanmış,  bir trenle seyahat yolculuğu türüdür. 26 yaşından küçükler için 1 aylık bilet fiyatı 479 avro iken, 26 yaşından büyükler aynı bilet için 626 avro ödemektedirler.

interrail

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.