Avrupa Kıtası’nın En Şahane 10 Parkı

Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu artık şehirlerde yaşıyor. Şehir demek, yapılanma demek, sokaklar demek, caddeler demek, doğadan fazlasıyla kopmak demek. Ama insanın yeşilliğe, su birikintilerine, temiz havaya ihtiyacı hiç bitmiyor. O noktada imdadımıza şehir parkları yetişiyor. Sizin için Avrupa Kıtası’nın En Şahane 10 Parkı’nı derledik. Keyifle okumanız dileğiyle. Doğayla kalın.

1. Phoenix Park (Dublin, İrlanda)

Phoenix Park 1662 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’dedir. 707 hektarlık bir alana yayılmaktadır ve Avrupa’nın en büyük parkı olarak bilinir. Kapladığı alan ceylanların doğal yaşam alanı olduğundan zamanında İngiliz Kraliyet ailesi tarafından korunmuştur. Konumu Liffey Nehri’nin güneyi, Kilmaimnham Priory’dir ve şehir merkezinin batısında kalmaktadır. Phoenix Park başta James Joyce olmak üzere birçok İrlandalı yazarın eserlerine ilham vermiştir. Bknz: James Joyce, “Acı Veren Bir Olay.”

Avrupa-kıtasının-En-Sahane-10-parkı-1

2. Hyde Park (Londra, İngiltere)

İngiliz Kraliyeti’ne ait en büyük yeşil alan olan Hyde Park her sene milyonlarca Londralı ve turist tarafından ziyaret edilmektedir. 150 hektarlık bir alan kapsar ve Kensington Bahçelerinin bitişiğinde yer alır. Hyde Parkın içinde ziyaretçilerin kullanımı için açık yüzme havuzu, bisiklet yolu, manej ve kayıkhaneler vardır. Hyde Park’ın şehir insanına güzellikler içinde yaşama verdiği ilhamı verdiği Virgina Woolf’un şu ünlü sözlerinde anlatılmaktadır: “Beni 22 Hyde Park Gate’deki odasında oturmuş kitap okuyan tahsilsiz bir çocuk olarak düşünün. Şimdi bu durumu bir zafere taşıyalım; evet, şunu söylemek isterim ki bütün bu okumalar o tuhaf meyvenin olgunlaşmasını sağladı. Ve bunun için minnettarım.”

Avrupa-kıtasının-En-Sahane-10-parkı-2

3. Voldenpark (Amsterdam, Hollanda)

Amsterdam’ın en ünlü parklarından biridir. İçerisinde kaykay kiralayabilirsiniz ya da açık hava tiyatrosunda bir oyun izleyebilirsiniz. Yetmişten fazla gül çeşidinin yetişebildiği park hem şehir sakinlerinin hem de turistlerin parka olan ilgisini perçinlemektedir. Şehir planlamacı L.D. Zocher tarafından tasarlanan park, ulusal miras statüsüne sahiptir.

Avrupa-kıtasının-En-Sahane-10-parkı-3

4. Jardin des Tuileries (Paris, Fransa)

Jardin des Tuileries, Paris’in birinci bölgesinde ve Louvre Müzesi ile Concorde Meydanı arasında yer almaktadır. 1564 yılında Tuileris Sarayına ait olan park aslında 1667’de halka açık hale getirilmişti, on altı Louis’nin tahta geçmesiyle parkın ziyaret saatleri halk için akşamüzeri ile kısıtlandı. Ayrıca XVI. Louis’nin eşi Kraliçe Mary Antoinette’in “ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” lafıyla 6 Ekim 1789’da tetiklenen Fransız Devrimi sırasında XVI. Louis zorla Tulieries Sarayında tutulmuştur ve daha sonra Concorde Meydanı’nda giyotine vurulmuştur. Devrimden sonra Tuiliers Parkı tamamen halka açık hale getirilmiştir.

Avrupa-kıtasının-En-Sahane-10-parkı-4

5. Park Guel (Barselona, İspanya)

Park Güel 1900lerin başında inşa edilmeye başlanmıştır. Yarım milyonluk nüfusa sahip modern ve kozmopolit şehir Barselona’nın en gözde mekan ve aslında sanat merkezlerinden biridir. Zamanında Eusebi Güell adında bir iş adamının satın alıp üzerine kamu binaları inşa etmeyi planlaması ticari olarak başarısız olunca arazi toptan devletin eline geçmiştir ve 1922’de halka açılmıştır. Park Güel aynı zamanda Sagrada Familia’nın ünlü mimari Gaudi’nin sanatını anlamak için benzersiz bir kültür merkezidir. Parkı oluşturan kıvrımlı patikalar sokak sanatçılarıyla doludur ve onların performanslarını doğayla iç içe deneyimlemek paha biçilmezdir. Parkın girişindeki mozaik kaplı kertenkeleyi, dalga görünümlü mozaik kaplı banklar izler ve banklara oturup Barselona’nın eşsiz deniz kıyısını izleme şansı bulursunuz.

Avrupa-kıtasının-En-Sahane-10-parkı-5

6. Crystal Palaca Garden (Porto, Portekiz)

8 hektarlık alana sahip Crystal Palaca Garden Porto’nun merkezindedir. Palacio Crystal’in (Kristal Saray) bir parçası olarak inşaa edilmiştir. Parkın botanik çeşitliliği bir miras olarak kabul edilir ve çevre adına yapılan araştırmaların merkezi haline getirilmiştir. Bu nedenle 1936’da büyük bir yangın ile büyük zarar görmüş olsa bile ilk baştaki original planına sağdık kalarak yeniden inşa edilmiştir.

Avrupa-kıtasının-En-Sahane-10-parkı-6

7. Parco Sempione (Milano, İtalya)

1888’de Milano’da inşaa edilmiştir. Şehrin tarihsel yapısının kalbinde yer alır. Milan Sanat Expo’suna sürekli olarak ev sahipliği yapar. Şehir sakinleri parkı açık havada spor yapmak, sokak sanatçılarıyla buluşmak, öğle arasında ya da işten sonra keyifli vakit geçirmek için tercih etmektedir. Parkta Arman, Francesco Barzaghi, Girogio de Chirico gibi ünlü sanatçıların heykelleri bulunur. Alberto Burri’nin heykeli 1989’da restore edilmek üzere sökülmüştür ve Expo 2015 tekrar yerine konulmuştur.

Vintage HDR Version

8. Tiergarten Park(Berlin, Almanya)

Hypark Londralılar için neyse Tiergarten Parkı Berlin sakinleri için odur ve onu Berlin’in akciğerleri olarak görürler. Brandenburg Kapısı’na çok yakındır ve Hyde Park’tan 210 hektar daha büyüktür. İkinci Dünya Savaşı sırasında oldukça zarar gören parkın ağaç sayısı 200.000’den 700’e düşmüştür, içinde yer alan birçok heykel ve köprü yıkılmıştır. Savaştan sonra Batı Almanya 250, 000 adet ağacı Tiergarten Parkı’nın yeniden ağaçlandırılması için bağışlamıştır. Hitler’in bölünmüş Almanya’sında yaşam mücadelesi veren şehir sakinlerinin bu cömert ve erdemli girişimi sayesinde Tiergarten Parkı hala ayaktadır.,

Avrupa-kıtasının-En-Sahane-10-parkı-8

9. Park Masksimir (Zagreb, Hırvatistan)

Park Maksimir’in Zagreb sakinleri için vazgeçilmez olmasının sebebi, parkın şehrin içindeki hayvan ve bitki türlerinin en önemli yaşam alanlarından biri olduğunu farkında olmalarıdır. Yüzden fazla kuş türünün gözlemlenebildiği, yüzyıllık meşe ağaçlarıyla çevrili bu park aynı zamanda koruma altındadır. Yine de gün içerisinde ziyaretçiler, sabah dokuzdan akşam sekize kadar parkta vakit geçirmesi ve doğayla bütünleşmesi için teşvik edilmektedir.

Avrupa-kıtasının-En-Sahane-10-parkı-9

10. Taksim Gezi Parkı (İstanbul, Türkiye)

İstanbul’un Beyoğlu semtinde Taksim Meydanı, Cumhuriyet, Asker Ocağı ve Mete caddelerinin kesiştiği yer alan parktır. Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında halk desteği görerek varlığını korudu. Emrah Serbes’in “Deliduman” kitabına, Duman grubunun “Eyvallah” şarkısına, Boğaziçi Caz Korosu’nun 2013 yılındaki repertuarına konu oldu.

Avrupa-kıtasının-En-Sahane-10-parkı-10

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.