Avrupa Tiyatro Festivali’nden ‘Tiyatro Durak’a Ödül!

Bu yıl Bulgaristan’da ikincisi gerçekleşen Avrupa Tiyatro Festivali’nde Türkiyeyi Tiyatro Durak temsil etti ve ‘Titanik Orkestrası’ adlı oyunla Özel Jüri Ödülü’ne layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda  yine aynı oyunla  23. Uluslararası Drumev Tiyatro Festivali’nde En İyi Yabancı Performans Ödülü’ne layık görülen Tiyatro Durak,  2014 yılında 15. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nden Umut Veren Yeni Tiyatro Grupları Ödülü’nü kazanmıştı.

Yönetmenliğini Çetin Etli’nin üstlendiği oyunda Lyubka Aslı Nişancı, Doko Burak Dur, Luko Güney Tuncel, Meto Kadir Hasman ve Harry Öner Ateş rol alıyor. Titanik Orkestrası adlı oyunun konusu ise şöyle: Hiçbir trenin durmadığı, unutulmuş küçük bir tren garında yaşayan dört serserinin eğlenceli öyküsü. Unutulmuş ve itilmiş bu serserilerin amaçsız bir bekleyişle devam eden durağan yaşamları, bir trenden sandığın içinde düşen sihirbaz Harry ile birdenbire değişir. Boytchev’in bu hayalperest, küçük komik insanları, bu gizemli adamla birlikte kim olduklarını bulmaya, dünyayla bağlantı kurmaya çalışırlar. Varlık ve yokluk kavramlarının tartışıldığı, gerçeklik ve hayal arasındaki sınırların sorgulandığı oyun, kahkahalar arasında modern insanın trajikomik durumunu gözler önüne seriyor.

tiyatrodurak-2

tiyatrodurak-4

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.