Avrupa’nın Apollon’u: Viyana

Avrupa’ya ayak bastığım ilk andan itibaren merakla beklediğim bir şehir vardı rotamda: Viyana. Sanatın, müziğin ve şiirin tanrısı olan Apollon’a benzetirim Viyana’yı hep. Sarışın ve bir o kadar da yakışıklı… Sanatla harmanlanan şehirlerin en kutsalı ve en ihtişamlısıdır Viyana.

viyana

Denize kıyısı olmayan ve Doğu Alpleri’ni mesken edinen Avusturya, ulusal marşına da ilham veren doğasıyla “Dağların ve Nehirlerin” ülkesi olarak da bilinir. Bu güzel ülkenin naif başkenti Viyana’ya düştü yolum. Viyanalıların Eski Şehir dedikleri Innere Stadt’a attım kendimi. Viyana’nın tam merkezine oturup sanatla dolu bu görkemli ilçeye hayran olmamak elde değil. İlk durağım Hofburg İmparatorluk Sarayı oldu. Habsburg Hanedanlığının kışlık sarayı olarak kullanılmış ve Sevgili Marie Antoinette’in de doğumuna şahitlik etmiş bu eşsiz yapıt, bünyesinde bulundurduğu 4.659.852 adet tarihi eserle bugün büyük bir müze haline dönüştürülmüş.

hofburg-imparatorluk-sarayi

İkinci durağım ise Viyana’nın en önemli uğrak noktalarından biri olan Aziz Stefan Katedrali oldu.1365 yılında yapılan bu katedral, günümüz Roma mimari tarzı ve gotik yapısıyla şehre uğrayan her turisti kendine hayran bırakıyor. Tarihte birçok olaya tanıklık eden yapıt, yapısıyla –özellikle de renkli çatısıyla- tam anlamıyla Viyana’nın ruhunu simgeliyor.

aiz-stefan-katedrali

Üçüncü durağım ise Barok mimarinin görkemli yapılarından Belvedere Sarayı. Viyana tarihinde büyük önem taşıyan bu yapıt, Hanedan Sarayı’nda sizi selamlayan Prens Eugen’in emriyle yaptırılmış. Aşağı ve Yukarı Belvedere Sarayı olarak iki ana bloktan oluşan ve görkemli bahçelerle birbirine bağlanan bu yapıt, 2. Dünya Savaşı sonrası özgür Avusturya’nın temellerinin atıldığı yer olarak hafızalara kazınmıştır.

belvedere-sarayi

Orta Avrupa’nın görkemli şehirlerinden biri olan Viyana,  dört bir yanını saran tarihi, sanatı ve mimarisi ile sizi çağlar arası bir gezintiye çıkaracak. Sanatın başkenti unvanını layıkıyla yerine getiren Viyana, Avrupa’yı aklına düşürenlerin ilk durağı olmalı.. Unutmayın sadece Viyana sokaklarında değil; sanatın, ihtişamın ve görkemin coğrafyasında da yürüyor olacaksınız.Dünyanın en güzel masalsı gerçeklerinden biri olan by sarışın yakışıklıyı daha fazla bekletmeyin derim ben.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.