Avrupa’nın İncisi Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Venedik’ten fazla kanal, Paris’ten fazla köprüsü olan Amstel nehri kıyısına kurulmuş inci gibi bir şehirdir Amsterdam…

Oude Kerk Kilisesi

avrupanin-incisi-amsterdam3
Amsterdam’ın en büyük ve en eski kilisesi Kırmızı Fener Mahallesinde bulunan Eski Kilise’dir.Yapımı 1578 yılında tamamlanan kilisenin içinde 16. ve 17. yüzyıla ait orjinalliği korunmuş heykeller ve tablolar vardır.Ayrıca ünlü sanatçıların ve ülkenin ileri gelenlerinin bu kilisenin altında gömülü olduğu ve kilisenin zemininde onların anıt taşları olduğu bilinmektedir.Bunlardan biri de ünlü ressam Rembrant’ın karısıdır.

avrupanin-incisi-amsterdam1

Tavanı tamamen ahşap olan kilisede ünlü bir  kilise orgu vardır.Çağlar boyunca önemli törenlere ev sahipliği yapmıştır.

Van Gogh Müzesi

avrupanin-incisi-amsterdam3
Hollandalı ünlü ressam Van Gogh’un eserlerinin sergilendiği müzedir.Dünyadaki en büyük Van Gogh koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede 200’den fazla resim, mektup ve çizimler bulunur.Müzede Van Gogh haricinde empresyonist ve post empresyonist sanatçıların yer aldığı 19.yüzyıl sanat eserleri de vardır.Müze, 1973 yılında açılmıştır. 7 Aralık 2002 tarihinde bazı resimler müzeden çalınmış, çalınan tablolar yerine bir daha konulamamıştır.Müzede her bölüm geçişinde detaylı bilgilendirme tabloları bulunur.0-17 yaş arasına ücretsizdir normal bilet 15 Eurodur.

avrupanin-incisi-amsterdam4

Stedelijk Müzesi / Amsterdam Şehir Müzesi

avrupanin-incisi-amsterdam5

Uluslararası çağdaş sanat ve tasarım müzesidir.Şehrin en modern ve çağdaş müzesi olup bünyesinde Andy Warhol, Malevich, Edward Kienholz, Willem de Kooning, Picasso, Monet, Cezanne ve Mondriaan’nın çalışmalarını barındırır.Kalıcı eserlerin yanı sıra bir çok sergiye ev sahipliği yapar.

avrupanin-incisi-amsterdam6

Bir çok kez restorasyon geçirmiştir.2012 yılında geçirdiği köklü değişim ile tuğla binanın yanına modern yeni bir bina yapılmıştır.Binanın görüntüsü nedeniyle “banyo küveti” olarak adlandırılmış.Giriş 8 Euro, indirimli 4 Euro ve 0 – 7 yaş arası çocuklara ücretsiz.

Anne Frank Evi

avrupanin-incisi-amsterdam7

Küçük Yahudi kız, İkinci Dünya Savaşında, Nazi işgali sırasında, Amsterdam’da saklandığı yerde bir günlük tutmaya başlar. İçeride onunla birlikte hayatlarını kurtarmak için saklanmaya çalışan 8 kişi vardır.Sadece bir kişi sağ kurtulmuştur. Bu kişi Anne Frank’in günlüğünün günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır.Olabildiğince orijinal hali korunarak yapılmıştır. 2 kat ve bir çatıdan oluşan müzede her şey çok gerçekçidir.Tam bilet 9.5 Euro, 10 – 17 yaş arası için indirimli bilet 5 Euro’dur.

Rijksmuseum Amsterdam

avrupanin-incisi-amsterdam8

Hollanda ulusal müzesidir.Müzede sanat, zanaat ve tarih alanında eserler sergilenir.Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonu ve Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir. Müzede Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen ve Rembrant’a ait tablolar bulunur.Hollanda’nın en büyük sanat kütüphanesi buradadır.En ihtişamlı müzelerden birisidir.

The Rijksmuseum library has the largest art history collection in the Netherlands

avrupanin-incisi-amsterdam3

Rembrant Evi Müzesi

avrupanin-incisi-amsterdam2

Hollandalı ünlü ressam Rembrandt van Rijn’in 1639-1660 yılları arasında yaşadığı evi, 1906 yılında restore edilerek müze haline getirilmiş ve 1909 yılında halka açılmıştır.Ünlü ressamın evinin odalarında ve atölyesinde çizimleri, heykelleri ve tablolarından oluşan yaklaşık 250 eser sergilenmektedir. Ayrıca yaşadığı dönemin eşyaları ve kullandığı aletler de burada bulunur.Müze, Hollanda’nın Altın Çağ’ını da yansıtmaktadır.

Amsterdam Kanalları

avrupanin-incisi-amsterdam3

Amsterdam kanalları sayesinde Kuzeyin Venedik’i olarak anılıyor.Kanalları ve eski evleri görebilmek için kesinlikle burada bir geziye çıkmalısınız.Jordaan semti Amsterdam’ın bambaşka yüzüdür. Çiçekli balkonları ile kanal boyunca sıralanan binaları vardır. Bölge ev müzeleri gibidir.

Madame Tussauds Müzesi

avrupanin-incisi-amsterdam3

Merkezi Londra’da olan balmumu heykel müzesidir.Balmumu heykel ustası Marie Tussaud tarafından kurulmuştur.Kraliyet ailesinden, ünlü sanatçı, oyuncu ve sporculara birçok ismin balmumu heykelini görebilirsiniz.  Lady Gaga, Einstein, Prenses Maxima, Kraliçe Beatrix, Angelina Jolie, George Clooney, Brad Pitt, David Beckham, Ronaldinho, Rafael van der Vaart, James Bond ve diğerlerini burada bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.