Yer kürede hayat bulmuş biz insanoğlu için gittiğimiz her farklı ülke, her ülkedeki farklı şehir, farklı bir yer adeta bir parçamızın tamamlanması gibi başka hiçbir yerde hissetmediğimiz duygular içine sokar bizi.

Bu fotoğraf da bizi o farklı yerlerden birine götürüyor, Hollanda’ya…

Canal Moon Bridge, Hollanda’da bulunan sayısız köprüden bir tanesi. Özellikle tek başına 1281 tane köprünün bulunduğu başkent Amsterdam, bu sebeple dünya çapında köprüler şehri olarak ün yapmış. Şehir, kanallarıyla ünlü Venedik’ten daha fazla kanala ve Paris’ten çok daha fazla köprüye sahip. Bunun sebebi ise küçük kanalların Amsterdam şehir merkezini 90 adaya bölmüş olması. Bu durum özellikle 17.yy bu yana şehirde sayısız köprünün inşa edilmesine sebep olmuş.

Bu köprüdeki güzellik ise kanaldan geçen küçük nehrin durağan olması hesaba katılarak tasarlanmış olması. Çünkü bu sayede köprüye sağ ve ya sol tarafından bakıldığında ayın dolunay halini anımsatan tam daire görülür. Köprünün Ay Köprüsü olarak anılmasının da sebebi budur.

Daha ilginç olanı ise, ay köprüsü tarzının aslen Çin’den geliyor olması. Ay köprüleri önce Çin ve ardından Japonya’da ünlü uzak doğu bahçeleri için tasarlanan ve kullanılan bir köprü türüdür. Harika uzakdoğu bahçelerinde dolaşan insanlar için yaya köprüsü olarak düşünülmüş. Uzakdoğuda ay, güneş vb gök cisimlerine yaratıcı olarak inanılan Gök tanrı inançlarında büyük öneme sahip ay, bahçelerin güzelliğine güzellik katması için köprülerde, doğal yollarla yansıma kullanılarak sembolize edilmiş. Uzakdoğu ülkelerinde ay için hissedilen güzellik ve ululuk, Türkçe’de kullandığımız o ‘’ ay parçası ‘’ gibi eşsiz iltifatın da kökenidir.

yurtdisiyasam.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.