Ayin ve Statü, Güzellik ve Lüks

“Değerli” diye adlandırılan bir taş: Yeşim Taşı

Yeşim taşı; asırlar boyunca mücevherat ve küçük heykel yapımında kullanılmış, en çok yeşil renkte bulunan, sert ve kıymetli bir taştır. Yeşim taşına 4000 yıldan beri duyulan sevgi, Çin halkını birleştirmiştir. Bu taş Fu taşlarının en güzelidir ve beş erdemi vardır. Işıltılı ve sıcak parlaklığı cömertliği ifade eder; rengini ve damarlarını ortaya çıkaran saydamlığı, doğruluğu simgeler; vurulduğunda çıkarttığı sesle de bilgeliğin temsilcisidir. Bu taş kırılabilir ama asla bükülemez. Bu özelliği cesareti işaret eder. Kimseye zararı olmayan iğne gibi bir yaprağı olması ise eşitlik anlamını taşır.

yesim-tasi-2

Gerçek yeşim taşı, Orta Asya’dan, Çin’in kültürel merkezlerinin 2000 km batısındaki Hotan veya Yarkent’ten gelir. MÖ. 2500’e doğru bu taşın lüks bir malzeme olarak Çin’e girmesi, boyalı çömlekler kültürüyle bağlantılıdır. Çok sert olan yeşim taşının dönen bıçkı aletiyle işlenerek yumuşatılması haftalar sürer.

islenmemis-yesim-tasi

Yeşim taşının, saray törenlerinde oldukça önemli bir yeri bulunmakta. Hükümdar, ilkbaharda sabah güneşi tanrısına adak adarken avucunda yeşim taşlarını tutarmış. Kenarı kıvrımlı bir yüzükle 7 hükümdarı (Belki de Büyük Ayı) düzene koyarmış. Perhanlı bir baltayı hizmetkarlarına verip ve süs olarak bir kemere bağlanan çok sayıda küçük muskayla balık, kedi, ejderha gibi hayvanların uğurlarından yararlanmayı amaçlarmış. Cenaze törenlerinde toprağı temsil eden sarı zong, ölünün karnına konup gökyüzünü simgeleyen yeşil-mavi disk ise sırtının altına yerleştirilirmiş. Yanına da yeşim taşından minyatür silahlar bırakılırmış.

İlginçtir ki, değerli diye adlandırılan bu yeşim taşının, toz halinde yutulduğunda hükümdara bir ayin saflığı kazandırdığına inanılıyormuş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.