AYKIRI MİMAR “FRANK GEHRY”

2

Frank Gehry, asıl adı Ephraim Goldberg, Toronto doğumlu mimar. Gehry, tasarımlarıyla mimarlar arasında farklı bir yere sahip. University of Southern California ve Harvard’da aldığı mimarlık eğitimini hayal gücüyle de birleştirerek postmodern tarzını ortaya koydu. Postmodern demişken Gehry’nin 1980’ lerin sonunda ortaya çıkan Dekonstrüktivizim akımının uygulayıcı önderlerinden biri olduğunu unutmamak lazım. Bu akımın temelinde insanları baktıkları yapıların karşısında belirsizliğe sürüklemekle birlikte bilinen tüm mimari anlayışları bir kenara yıkıyor. Hatta Dekonstrüktivizim akımıyla ilgili olarak mimarlar “Akılcı olmayanı, akılcı olanın içine dahil ederek bastırılmış olanı ortaya çıkarır. “ açıklamasını yaparlar.
Frank Gehry, mimarlar arasında farklı bir yere sahip olmasında onun diğerleri gibi belirli bir düşüncede, akımda ve tarzda sabit kalmaması  etkin rol oynar. Yıllar önce meslektaşlarının postmodern akıma bağlı kalıp geçmişe gitmelerini eleştirmiş onlara “ileri gitmek için kendinize güveniniz yoksa ve geçmişi yaşatmaya kararlıysanız bari onu düzgün yapın, gerçekten eskiye gidin” çıkışında bulunmuştur.

Frank Gehry in seinem Atelier | Frank Gehry in his studio
Frank Gehry, balık burcu ve hayatında tasarımlarında balığın yeri büyük. Öyle ki meslektaşları ona balık lakabını takmış o da eserlerinin altına “Frank “ yerine “Fish” adıyla imzasını atmıştır. Onun balığa olan merakı ve tasarımlarında uygulamasının sebebi, çocukluğunda büyükannesinin Perşembe günleri aldığı sazan balığıdır. Büyükannesi balığı su dolu küvete koyarak pişirmek için akşamı beklermiş. Gehry de tüm gün o balığın hareketlerini izler, pişmek için öldürüldüğünde ise büyük bir üzüntü duyarmış. Frank Gehry’nin belki de balığı tasarımlarında kullanması balığı kendi içinde daha doğrusu tasarımlarında yaşatmayı arzuladığından doğmuş olabilir.
Kendi atölyesi olan “Frank Gehry & Assoc’u “ kuran Gehry  sadece mimarı yapılar değil aksesuar gibi farklı tasarımları da yapmakta. Son olarak facebook’un binasını da tasarlayacağı bilinmekte.

3

 

5

 

4

 

7

 

6

 

8

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.