Ayman Şanlıtürk

Adım Ayman Şanlıtürk. 9 Aralık 1981 doğumluyum. İstanbul’da yaşıyorum. Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunuyum.
2006-2007’den beri fotoğraf çekiyorum. Çok daha küçükken kayıt alma cihazlarına ilgimden ötürü ailede Cevat Kelle tiplemesiyle özdeşleştirilmiştim. Daha sonraları ciddi bir tecrübem olmadı. Babamın bir adet DSLR hediye etmesi ile her şey tekrar başladı. Fotoğrafçılık alanında dönüm noktam tabikide eşimin vefatı oldu. Farkında olmadan bir çok kişiye ulaştım ve hala ulaşıyorum çektiğim fotoğraflarım dışında. Benim itici gücüm, yaşadıklarım ve hayatı nasıl karşıladığım ile insanlara ilham olmak. Onların kalplerine dokunarak, yaşadıkları minik ama etkili problemleri aşmak için bir amaç verebilmek.
Analog makine de dijital makine de kullanıyorum. Mezun olup para kazanmaya başladığımdan beri imkan buldukça farklı sistemleri deneme şansı yakaladım. Çok uzun bir süre Kiev 60 ile orta format fotoğraf çektikten sonra Hasselblad V sistemine geçtim. Ama en çok fotoğrafımı Nikon F4s ile çektim. Son iki senedir sadece dijital çekiyorum. Favori fotoğraf makinem Nikon D800 ve Fujifilm X-T1. Ben aslında işim olan mühendisliği yapıyorum fakat fotoğraf sayesinde bir çok güzel şey yapma şansım oldu. Yaptığım işler arasında en belirgini ve çoğu insanın hatırladığı kansere yakalanan rahmetli eşimin vefatından önce çektiğim portreleri ve Lomography’nin ürettiği Petzval lensi ile çektiğim fotoğraflardan oluşan bir sergi yapmış olmam. Analog bir lensi dijital bir makine üzerinde deneme tecrübesi muazzamdı, sonuçları ben dahil herkesi memnun etti.
İlham aldığım, yıllardır değişmeyen bir listem var, ama yenileri de ekleniyor mutlaka. Ezgi Polat en başta olmak üzere, Elif Sanem Karakoç, Ümit Savaş, Nil Ertürk, Burçin Esin, Tuğçe Göksel, Malik Beşer, Tuncay Çetin, Begüm Koçum, Artemis Günebakanlı, Merve Orhun, Belen Alkan, Şakir Yıldırım ve niceleri.
İlerisi için ise bir beyaz yaka olarak çok klişe bir söz olabilir ama sponsor bulabilirsem dünya turu yapmak, bunu yazmak ve fotoğraf çekmek istiyorum sadece. Başka bir hedefim yok.

Fırsatınız varken anılarınızı biriktirin.

AYMAN ŞANLITÜRK’E AİT ÇALIŞMALAR

Processed with VSCOcam with e1 preset

Processed with VSCOcam with e1 preset

Processed with VSCOcam with c3 preset

Processed with VSCOcam with c2 preset

Processed with VSCOcam with c2 preset

Processed with VSCOcam with a9 preset

Processed with VSCOcam with c6 preset

Processed with VSCOcam with a1 preset

Processed with VSCOcam with a9 preset

Processed with VSCOcam with c3 preset

Processed with VSCOcam with c2 preset

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.