Ayşe Erkmen’in ‘Suyun Altında Yaya Köprüsü’ Projesi Almanya’da Büyük İlgi Görüyor!

Berlin’de yaşayan sanatçı Ayşe Erkmen’in projesi Almanya’nın Münster şehrinde gerçekleştirilen ‘5. Münster Heykel Projeleri’nde büyük ilgi görüyor. Sanatçı, iki kıyıyı birbirine bağlayan ‘su altı yaya köprüsü’yle binlerce insanın suyun üzerinde yürümesini sağladı.

Sanat dünyasını beklenmedik fikirleriyle şaşırtmayı seven ve daha önce düşünülmemiş alanları sanat mekanı olarak kullanan Ayşe Erkmen, bu kez de Münster Heykel Projeleri (Münster Sculpture Project) kapsamında ilginç bir çalışmaya imza attı. Mekan olarak Münster iç limanını seçen Erkmen, restaurant ve barların olduğu kıyıyla sanayi bölgesi olan kıyıyı birleştiren su altı yaya köprüsü tasarladı. Suyun hemen altına ızgara metal kafesler yerleştirerek insanların iki kıyı arasında suyun üstünden yürüyerek geçmesini sağladı. Erkmen’in kurduğu sahnede birer oyuncu haline gelen binlerce insan, ayakkabılarını çıkarıp su üstünde yürümeyi keşfetti.

Sanatçı Ayşe Erkmen ise çalışması hakkında, ”Bu bölge benim çok iyi bildiğim bir bölge. Tuna Ems kanalı artık günümüzde taşımacılık için nadiren kullanılıyor ve bir zamanların köhne, eski sanayi bölgesi dönüşüme uğruyor. Önce stüdyo alanları kuruldu ve şimdi de kuzey tarafı hareketli bir bar ve restoran alanı haline geldi. Karşı kıyı olan güney iskele ise endüstri bölgesi. Ben bu işimde su seviyesinin 10-15 cm altına ızgara metal kafesler yerleştirerek, endüstiri ve kültür kıyısı arasında bir “köprü” kurmak ve insanların suyun üzerinden yürüyerek karşı kıyıya geçebilmelerini sağlamak istedim.” açıklamasında bulundu.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

1 Comment

  1. Jerfi

    15 Haziran 2017 at 13:52

    İnsanlar doğal yaşamı ne kadar özlemişler. Tam bir tez konusu! Resmen acınacak haldeyiz kendimizi betonlara hapsettik oysa biz doğayla iç içeydik…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
44. Uluslararası Emmy Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Bu yıl 44'üncüsü düzenlenen, ABD dışında yayınlanan televizyon yapımlarının en iyilerinin ödüllendirildiği gece New York'ta gerçekleştirildi. İşte gecede ödül kazananlar:...

Kapat