Az Daha Çoktur: Minimalizm ve Dekorasyon

1900’lü yıllarda ortaya çıkan minimalizm, modern çağın en çok tercih edilen sanat akımlarından birine dönüşmüştür. Günümüzde; sanat, moda, mimari, tasarım ve yaşam tarzı gibi pek çok alanı etkilemiştir. Gerrit Rietveld, Tadao Ando ve Ludwig Mies van der Rohe gibi minimalist tasarım öncüleri bu tarzın benimsenmesine en çok katkı sağlayan isimler olmuşlardır. Sizlere belki evinizin dekorasyonunda belki de bir sonraki projenizde minimalist esintileri oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç temel ilkeden bahsedeceğim.

1 Nötr Ton

Minimalist mekânlarda yalın bir görünüm hedeflendiğinden, renk seçimlerinde oldukça sade ve göz yormayan yaklaşım esastır. Genelde ışığı yansıtan nötr renk tonları kullanılmaktadır. Siyah, beyaz, yumuşak gri tonları; bej ve kahve tonları örnek olarak gösterilebilir. Nötr renklerin hakim olduğu bir ortamda tekdüzelik kaçınılmaz olacağından aşırılıktan uzak, mekanın ruhuna aykırı durmayan farklı bir eklenti mekan için çok önemlidir.

Koltuk takımı, sehpa, kanepe ve halı gibi eşyaların birbirini hem renk hem de geometrik olarak tamamlaması, odanıza görsel anlamda düzen ve sadelik kazandırır.

2 Sadeliği Kucakla

Minimalist tasarım, her seviyede sadeliği kucaklar. Mobilyada renk düzeninde gösterişten kaçınmak, minimalistin en temel içgüdüsüdür. Basit, kesinlikle temel demek değildir. Aslında tasarımdaki en eşsiz ve cesur yeniliklerin birçoğu, bu ayrıştırılmış tasarım felsefesini oluşturan temiz çizgilere ve nötr tonlara sahiptir.

3 Göze Çarpmayanı Öne Çıkarın

Doğru yapıldığı zaman minimalist tasarım hiçbir zaman sıradan değildir; aslında her zaman için içerisinde en az bir adet göze çarpan, cesur, hayranlık uyandıran; mobilya, dekor ya da sanat parçası bulundurmalıdır. Bununla birlikte, her ne kadar nötr tonlar ve doğal renkler minimalizmin yapı taşı olsa da minimalist tasarımlar modern desenler de içerebilir.

4 Görsel Bir Denge Yaratın

Görsel denge, minimalizm için anahtar bileşendir. Simetri, öncül olarak mobilyaların ve dekorların düzeni için temel olsa da, aynı zamanda renk kartelası ve ışık kaynağının seçimi için de rol oynayabilir.

5 Nefes Alan Bir Oda İçin

Görsel dengeye yakın bir tanım da nefes alan odadır. Mobilyalarınızı ve dekorunuzu en iyilerden seçerek, iç mekanlarınızın kalabalık hissetmesini önler ve seçtiğiniz her parçanın parlama şansı elde etmesini sağlarsınız. Kaliteye, niceliğe öncelik vermenin yanı sıra; evinizin darmadağın görünmesini engellemenin bir başka yolu, eklediğiniz her yeni parça için eski bir eşyadan kurtulmaktır. Minimalist tasarım ilkelerini uygulamak, mekanınızı en üst düzeye çıkarmak için harika bir yoldur.

6 Unutmayın “Az Çoktur!”

Mies van der Rohe’nin sözü; ‘az çoktur’ minimalizmin özüdür. Minimalist bir ev tasarlarken bu kural, karar verme labirentinde ve göz önünde bulundurmaya zorlandığınız sonsuz seçeneklerde size yol gösterici ışık olacaktır. Eğer şüpheye düşerseniz, pusulanızın doğruyu gösterdiğinden emin olmak için, minimalizmin bu altın kuralını takip edin.

 

 

1 Yorum

 1. Avatar

  Ebru

  02 Mayıs 2020 en 15:27

  Merhabalar,

  Günümüzde minimalist yaşamın popülerlik kazanmasıyla birlikte bazı terimlere ve yaklaşımlara aşina olduk. Bu yaklaşımlardan biri de; Less is More. ”Az, çoktur” felsefesi. Bu yaklaşımın özünü ve ne anlama geldiğini, karantina süreciyle birlikte daha iyi kavradığımızı düşünüyorum. Çünkü karantina süreciyle birlikte tüketim alışkanlıklarımız da değişti. Birçoğumuz sahip olduklarımızla mutlu olmanın farkına vardık. ‘’Less is More’’ hakkında yazdığım yeni yazımı okumanız için izniniz olursa sizinle de paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/less-is-more-nedir/

  Sadelikle ve sağlıkla kalın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.