Azeri İnşaat İşçisi Piyaniste Türkiye’den Piyano Hediyesi!

Bir inşaat şantiyesinde piyano çalarkenki görüntüleri kaydedilen ve bir fenomene dönüşen Azeri Aqşin Gulaliyev’e Türkiye’den piyano hediye edildi!

Türkiye’den ismini vermek istemeyen biri Aqşin Gulaliyev’e piyano gönderdi fakat gümrük vergisini ödeyemeyen Gulaliyev, yıllarca hayalini kurduğu piyanosuna yine kavuşamadı. Gulaliyev ,”Çocuksuz anne size ne kadar acı veriyorsa piyanosu olmayan piyaniste de yaşam o kadar acı veriyor. Tutkunu olduğum şeye hayatım boyunca çalışsam sahip olamayacağım. Onun için piyano bulduğum yerde çalıyorum ben de.” sözleriyle kendini ifade ederken, bir yandan da müzik tutkusunun ilk başladığı yıllara ışık tuttu.

Çocukluğundan beri müziğe ilgi duyan Gulaliyev, Azerbaycan’ın Hasanali Köyü’nde dünyaya gözlerini açmış. Hayatı hakkında ise “3 kardeşiz, kız kardeşim evli, erkek kardeşim ise araba yıkayarak hayatını kazanıyor. Kendi halinde bir ailem var. Kendimi bildim bileli en büyük tutkum müzik. 15 yaşımdayken ailemden beni müzik kursuna göndermelerini istedim. Aylık cüzi bir miktar ödeyerek küçük bir müzik derneğinde piyano öğrenmeye başladım. Evde piyano yok. Bu nedenle pratik de yapamıyorum. Maddi yetersizlikten dolayı dernekte öğrendiğimle yetinmek zorunda kaldım. O gün öğrendiğim piyano, yaz düğünlerinde ekmek teknem oldu.” sözlerini sarf eden Gulaliyev, sosyal medyada çok paylaşılan ve büyük beğeni toplayan videosunun hikayesini ise şu sözlerle anlattı: “2015 yılının ağustos ayında bir okulun inşaatında çalışıyorduk. O eski piyanoyu görünce dayanamayıp çalmaya başladım. İşçi arkadaşım da beni cep telefonuyla çekti, internette büyük beğeni aldı. Beni Azerbaycan’ın AT V Televizyonu’ndan aradılar. ‘Sana iş vereceğiz, sana piyano vereceğiz, gel bizim yazdığımız parçaları söyle’ dediler, ben de inandım, röportaj yaptık. Akşam televizyonda izlediğimde neye uğradığımı şaşırdım. O haberde piyano eğitimim olmadığı söyleniyor, benden bir dilenci gibi bahsediliyordu.”

Müzikle uğraşmak isteyen Gulaliyev, “Para kazanmak, iş bulmak zorundaydım. Biri bana ‘Gel sanatını icra et, sanatın için sana para verelim’ demiş olsaydı bir dakika bile düşünmezdim. 6 yıldır inşaat ustalığı yapıyorum. Ama müzik ve piyano hâlâ en büyük tutkum. Nerede görsem, hemen başına oturup çalmaya başlıyorum” sözlerinin yanı sıra, onu müziğe bağlayan özel sebebini de şu sözlerle açıkladı: “Zamanında âşık olduğum bir kadın oldu ama başkasıyla evlendi. Gözlerimin önünde yaşanan bu durum beni hayli üzdü ve beni müziğe bağlayan ilhamım oldu. Âşık olduğum kadın aklıma her geldiğinde bir piyanoya geçip şarkı söylemek istiyorum. Aşk yarasını anlatan şarkılardan bir albüm çıkarmak istiyorum, ama Azerbaycan’da bunu başarmak sadece hayal.”

İnternette ilgi odağı olan Gulaliyev’in videosunun altına da çok sayıda yorum yapıldı. Gulaliyev, videosuyla insanları hem şaşırttı hem de onların gönül desteğini kazandı.

1 Yorum

  1. Avatar

    Aqsin

    04 Nisan 2020 en 03:22

    Mene heckes hecne hediyye etmeyib eziz qardaslar xeberin evveli dogrudu amma sonu turkiyeden mene hediyye eden olmayib heckes yalan sohbetlerdi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.