Bahçe Sanatının İtalyancası: Boboli

Bahçe sanatı denildi mi akla İtalyanlar gelmez elbet ama 16. yüzyılın en bilinen bahçeleri Floransa’da yer almış. Meşhur Medici ailesinin bu bölgedeki saraylarından biri olan Pitti Sarayı’nın ardında yer alan Boboli bahçeleri, hem botanik çeşitliliği hem de içindeki heykeller ve antik Roma kalıntıları ile Rönesans bahçe sanatının temsilcilerinden…

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-1

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-2

1550’li yılların Floransası’nda bile bu bahçeyi yapmak uzun zaman almış. Sulama, Arna Nehri’nden açılan kaynaklarla yapılmış. Su kaynaklarının zayıf olduğu kabul edilse de ince detaylarla işlenmiş mağaraları ve set duvarlar oluşturan yeşil bitkileri ile sayısız kuşa da ev sahipliği yapan Boboli Bahçeleri, Pitti Sarayı’nın bazı meşhur koleksiyonlarını da içinde saklıyor: Porselen Müzesi, Kostüm Müzesi gibi.

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-3

Parkın içinde pek çok bölüm var. Dik yokuşlarından sonra ulaşılan havuzlu meydanları, amfitiyatrosu, heykelleri, limonlukları, mağaraları ile keyifli aynı zamanda yorucu.

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-4

Bugün saray kadar ziyaret edilen ve Boboli Bahçeleri adıyla bilinen bu nadir İtalyan bahçesine gününüzün 5 saatini ayırmalısınız dersek abartmış olmayız.

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-5

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-6

Zaten gişeye öğleden sonra varırsanız bahçeleri gezmeye emin misiniz diye soruyor, teyit alıyorlar. Bahçeleri gezmek yaklaşık iki, üç saat sürüyor. Bunlara bir de görüp beğendiğiniz dinlenme mekanlarını eklerseniz, bahçeleri rahat rahat gezebilmek ve detayları kaçırmamak için uzunca bir zamana ihtiyacınız olduğunu gözden kaçırmayın derim.

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-7

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-8

İtalyanların dinlenmek için gelip kendilerini gölgelik ağaçların altına, çimenlerin üstüne attığı bu park, sizin de geçici duraklama alanınız olacaktır. Etrafınızda ders çalışan öğrenciler, çocuklarını gezdiren anneler ve bahçeleri gezen turistlerden başka kimse olmayacak.

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-9

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-10

Ayrıca Boboli Bahçeleri güzel Toscana manzaralarını seyretmek için de ideal alanlardan. Sarı rengin hakimiyeti ile Floransa’ya ve ufuklardaki Toscana’ya bakmaktan kendinizi alamayacaksınız.

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-11

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-12

Bahce-Sanatinin-Italyacasi-Boboli-13

Bu güzel bahçeye yolunuzun düşmesi dileğiyle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.