Baleyi Sil Baştan Tanımlayan Koreograf ‘Frederick Ashton’ın Özel Seçkisi Ücretsiz Gösterilecek!

Efsanevi İngiliz dansçı ve koreograf Sir Frederick Ashton’ın en sevilen işlerinden oluşturulmuş özel seçki, ücretsiz gösterimiyle sanatseverlerle buluşuyor. The Dream / Symphonic Variations / Marguerite and Armand balelerinin Royal Opera House prodüksiyonları, 12 Temmuz’da ücretsiz gösterimleriyle Zorlu PSM Amfi’nin dev ekranında olacak.

Aynı zamanda The Royal Ballet’nin kurucu koreografı olan Sir Frederick William Mallandaine Ashton, İngiliz balesini kökten değiştirmiş olmasıyla ve kumpanya için ürettiği Façade (1931), Symphonic Variations (1946), Cinderella (1948), La fille mal gardée (1960), The Dream (1962), Marguerite and Armand (1963), Monotones I-II (1965), Enigma Variations (1968) ve The Tales of Beatrix Potter (1970) gibi işleriyle tanınıyor. The Royal Opera House, onun en sevilen işlerinden üçünü bir araya getirerek özel bir seçki sunuyor.

William Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası (A Midsummer Night’s Dream) eserinden uyarlanan The Dream, özellikle Felix Mendelssohn tarafından bestelenen ve John Lanchbery tarafından aranje edilen müzikleriyle büyük beğeni topladı. César Franck’ın müziği, Constant Lambert’in orkestra şefliği ve Sophie Fedorovitch’in set tasarımıyla kuvvetlenen tek perdelik bale Symphonic Variations, Ashton’ın ilk başyapıtıydı. Alexandre Dumas imzası taşıyan Kamelyalı Kadın’dan (La Dame aux Camélias) esinlenen ve koreografisi Franz Liszt’in si minör piyano sonatına yapılan Marguerite and Armand ise Ashton tarafından dünyaca ünlü dansçılar Rudolf Nureyev ve Margot Fonteyn için özel olarak tasarlanmıştı.

40 yıllık kariyerinde baleyi sil baştan tanımlayan Frederick Ashton’ın üç özel eseri The Dream / Symphonic Variations / Marguerite and Armand balelerinin Royal Opera House prodüksiyonları 12 Temmuz’da Zorlu PSM Amfi’nin dev ekranında ücretsiz olarak izlenebilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.