Balibey Han Diyecek Olursak!

Ve işte o tarih kokan şehir, Bursa’dayız.

Bursa’nın merkezinde yer alan bir hana konuk oluyoruz.

Osmanlı Devletinin ilk devir ünlü devlet adamlarından Hamza Bey’in oğlu Bali Bey, Yenişehir’deki mescit ve imaretine gelir getirmek için kent dışından gelen tüccar ve müşterilere hizmet etmek amacıyla, bir cami ve bununla birlikte Balibey Han’ı yaptırmıştır. Bali Bey, 898/1493 yılında yaşamını sürdürmüştür.

Mimarisini incelersek Bali Bey Han’ın,  15. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiği anlaşılmaktadır. O dönemde yapılan üç katlı; ticaret için inşa edilen 64 odalı bir yapı olmasından farklı bir önemi vardır. Dönemi için böyle bir kat uygulamasının ilk olması bakımından önem arz etmektedir.

Bali Bey Hanı, Balıkpazarı Mahallesi’nde yer almaktadır. Doğusunda Cemal Nadir Caddesi, batısında Yiğitler Caddesi ve güneyinde her iki caddeyi birbirine bağlayan merdivenlerle kuşatılmış, kuzeydoğuya meyilli bir parsel üzerine inşa edilmiştir. Hisar Kapı altında, Kırkmerdivenler yanındadır. Tam olarak tarif edelim de gitmek görmek isteyenler olabilir.

Balibey-Han-Diyecek-Olursak-1

Bina, planı bakımından asıl halini büyük ölçüde kaybetmiş, zaman içerisinde çeşitli değişikliklere maruz kalmış, büyük bir kısmı yıkık vaziyette kullanılamaz durumdaymış. Eser, 19. yüzyılda Vasıf Paşa Hanı adıyla da anılmış, zaman içerisinde birtakım onarımlar görmüş, değişik işlevlerde kullanılmış. 2006 yılında restore edilmeye başlanmış ve 2008 yılında şehriyle buluşturulmuş ve bugünkü haline dönüşmüş.

Özellikle restorasyon yapıldıktan sonra ışıklar sayesinde Heykel’den geçen herkes mutlaka bir kez bakmıştır o ışıklara.

Balibey-Han-Diyecek-Olursak-2

Balibey-Han-Diyecek-Olursak-3

İçeriye adımınızı atar atmaz dokusuyla tarihi hissettiren, kokusuyla sanatı barındıran “U” biçiminde harika bir yapı. Türk süsleme sanatları, el yapımı toprak ve seramikler, tespih, Karagöz atölyesi, cam işleme, minyatür, el dokuma, rölyef ve resim gibi birçok geleneksel el sanatı, handa ziyaretçilerini karşılıyor.

Balibey-Han-Diyecek-Olursak-4

Ayrıca hanın zemin katında bir restoran, teras katında ise kafe yer alıyor. Küçük bir detay verecek olursak Türk kahvesini böyle bir ortamda makineden yapıldığını gördüğünüzde kahroluyorsunuz. Bunun yerine közde veya kumda kokusuyla etrafı saran tadıyla o eşsiz ortamdaki sohbetin keyfine vardıran bir tat fena olmazdı değil mi? Hatta Bursa’nın, Osmanlı mutfağının nadir tatlarıyla süslense daha iyi olurmuş diye geçiriyoruz aklımızdan. Demet Evgar ve Selen Öztürk’ün dediği gibi ”Modern zamanların çocukları olduğumuz için zamanın tepkisinde eriyoruz biz, nasıldı bir testiden su içmek bilmek istiyoruz.”

Birçok üstadın yaptığı hepsi el emeği göz nuru olan eserleri satın almak, üstüne de bir tatlı sohbet cabası. Giderken yanımızda bir Bursa hatırasıyla ayrılmak istersek tabi. Bursa’nın kesinlikle görülmesi gereken yerleri arasında yer alıyor Bali Bey Han. Yolunuz buraya düşerse ki düşmeli bi gezip görün deriz.

Balibey-Han-Diyecek-Olursak-5

Balibey-Han-Diyecek-Olursak-6

Balibey-Han-Diyecek-Olursak-7

Balibey-Han-Diyecek-Olursak-8

1 Yorum

  1. Avatar

    elvan

    03 Nisan 2016 en 16:31

    daha göremediğim bir yeri gezmek için can atabilecek şekilde anlatabilmişsin ya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.