Balkanika Edebiyat Ödülü’nün Sahibi Murat Özyaşar Oldu!

Yazar Murat Özyaşar ‘Sarı Kahkaha’ adlı kitabıyla 7 ülkenin oluşturduğu komite kararı sonucu 21. Balkanika Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu.

‘Ayna Çarpması’ adlı kitabıyla edebiyat dünyasına giriş yapan ve 2008 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, 2009 yılında ise Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne layık görülen Murat Özyaşar şimdi de ikinci öykü kitabı ‘Sarı Kahkaha’ ile ödül sahibi oldu.

Bu yıl 21’inci kez gerçekleştirilen ve Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Türkiye, Arnavutluk ülkelerinden oluşan komitenin verdiği kararla 21. Balkanika Edebiyat Ödülü’nün sahibi olan Murat Özyaşar, Sarı Kahkaha adlı kitabında; sözdeki imayı kaldırıp sözün içindeki hikayeyi anlama sürüklüyor.

Balkanika Vakfı tarafından 1996 yılından bu yana verilen edebiyat ödülleri; katılımcı 7 ülkeden yayıncıların bir araya gelmesini, eserler arasından birinin seçilmesini ve seçilen eserin diğer altı ülkede de yayımlanması amacını taşıyor. Chicago Üniversitesi profesörlerinden Andrew Wahtel başkanlığındaki uluslararası jüri, Murat Özyaşar’ın Sarı Kahkaha adlı kitabını Fransız yazar, şair ve çevirmen Sylvain Cavaillès imzalı Fransızca çevirisi ile ödüle layık gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.