Banksy’den Çarpıcı Bir Eleştiri: Dismaland

İngiltere sokakları, yaklaşık 10 yıldır gerçek kimliğini saklayan ve ‘Banksy’ mahlasıyla ünlenen bir graffiti sanatçısıyla renkleniyor. Banksy, toplumsal ve siyasal sorunları işlediği eserlerini yalnızca İngiltere değil; Filistin, ABD gibi ülkelerde de ‘kendi tarzıyla’ sokaklara ve sergilere taşıyor.

Bugüne kadar kolay kolay yapılamayacak birçok eserin mimarı olan Banksy, daha önce Filistin topraklarında çektiği belgesel ve Filistin duvarlarını süsleyen eleştirel grafitileriyle oldukça büyük ilgi toplamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise İngiltere’nin Weston-super-mare bölgesinde terk edilmiş bir yapıyı ‘Dismaland’ adlı bir sergiye çeviren sanatçı, yeniden tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Dismaland, Disneyland yapılanma tarzı ve karakterlerinden esinlenilip tam zıttı bir temayla oluşturularak toplumun birçok sorununa apayrı bir dille eleştiri getiriyor. Sergide Azrail’in kullandığı çarpışan otomobiller, klozetten çıkan köpek balıkları, bir kayığa bindirilmiş küçük çocuklar ve daha birçok ütopik durum sahnelenerek konuklarına biraz ürküterek de olsa yeni bir perspektif sunuyor.

İşte Dismaland’den akıllara kazınacak bazı kareler:

dismaland (2)

dismaland (3)

dismaland (4)

dismaland (5)

dismaland (6)

dismaland (7)

dismaland (8)

dismaland (9)

dismaland (10)

dismaland (11)

Görsel Kaynak: www.wsj.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.