Baş Döndüren Topuklular

Omar Angel Perez’in, heykelleri aratmayacak topukluları…

Birçok kadının asla “Hayır” diyemediği topuklu ayakkabılar, Omar Perez sayesinde ayağımıza geçirdiğimiz birer çift ayakkabı olmaktan çıkıyor ve adeta birer sanat eserine dönüşüyor. Omar Perez, Stilet”O” adını verdiği yüksek topuklu ayakkabı koleksiyonunda oymacılıktan kaplamacılığa kadar pek çok farklı yöntemi kullanarak üretilen ve heykelleri aratmayan, kıyafetin geri kalanını gölgede bırakan topuklu ayakkabılar tasarlıyor. Bu tasarımlar günlük hayatta giymekten ziyade fotoğraf çekimleri için tasarlanmış olsalar da topuklu ayakkabı konusunda iddialı iseniz bu eserleri giymemeniz için bir sebep yok. Farklı tarzı ile herkesin ilgisini çeken Lady Gaga, Perez’in müşterilerinden biri.

Omar Angel Perez, 1963 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Texas Eyaleti’nde ressam bir annenin ve çocuğuna elleriyle oyuncaklar yapmaktan zevk alan bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. University of Houston’da güzel sanatlar ve grafik tasarım okuduktan sonra kendisini oymacılık konusunda eğitti. 2004 yılında broadcast grafiklerindeki başarısı nedeniyle Emmy’e layık görüldü.

Sanattan, doğadan ve mimariden ilham aldığını söyleyen Perez, duyuları harekete geçirmek ve yaşadığımız çevreyi değiştirmek için tasarımlar yapıyor. Omar Perez, tasarladığı bir koltukta oturmanızın da tasarladığı bir ayakkabıyı giymenizin de kendisi için sanat olduğunu ve ikisinin de tasarım aşamasının neredeyse aynı olduğunu belirtiyor. Tasarımı tamamlandıktan sonra ise, Perez’in topuklu ayakkabıları üretmesi yaklaşık 3 ay sürüyor.

Ahşap işçiliğinden, ayakkabı tasarımcılığına geçişinin bir şakayla başladığını anlatan Perez’in ayakkabı tasarımları, dünyanın her yerinde kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor ve beğeniliyor olsa da tasarımcının hayali ayakkabılarından bir çiftini Hollywood filmlerinden bir tanesinde, bir karakterin ayağında görmek.

Tom Ford’un sadeliğinden etkilenen Omar Perez’in tasarımlarını en çok beğendiği tasarımcılar arasında Alexander McQueen, Paulina Bojór ve Valentim Quaresma var.

Tasarımcının eserleri Amerika Birleşik Devletleri’nde Fuller Craft Museum in Brockton, Houston Center for Contemporary Craft ve Museum of Fine Arts Houston gibi müzelerde daha önce sık sık sergilenmiş.

Bas-Donduren-Topuklular-1

Bas-Donduren-Topuklular-2

Bas-Donduren-Topuklular-3

Bas-Donduren-Topuklular-4

Bas-Donduren-Topuklular-5

Bas-Donduren-Topuklular-6

Bas-Donduren-Topuklular-7

Bas-Donduren-Topuklular-8

Bas-Donduren-Topuklular-9

Bas-Donduren-Topuklular-10

Bas-Donduren-Topuklular-11

Bas-Donduren-Topuklular-12

Bas-Donduren-Topuklular-13

Bu şık ayakkabılara http://www.omarperezstilettos.com/Home_Page.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.