Başak Erdemir

Adım Başak Erdemir. 1983 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Ankara Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı mezunuyum.
Üniversite eğitimime devam ederken 3 yıllığına Alman Dili ve İspanyol Dili Edebiyatı eğitimi almak üzere Viyana’ya gittim. O dönem bambaşka alanlara yoğunlaşıp, hiç planlamadığım yerlerde savruldum. Uzunca bir süre elime kağıt kalem almadım. Bir gün tesadüfler sonucu önüme gelen harika bir resim defteri ve suluboya ile bu kopuş dönemi son buldu, bir daha da ayrılamadık…
Genelde çalışmalarımı önceden planlamam. Benim yaratım sürecime her hamlesi belli olan bir plan program ters düşüyor. Genelde hangi malzemeleri kullanacağım bellidir (kağıt, kumaş, porselen vb.). Ancak onlarla ne yapacağım başına oturunca netleşir.
Neler yaptığıma gelecek olursak… Siyah mürekkebi çok seviyorum. Siyah mürekkeple beyaz kağıt üzerine renklendirmeden çalıştığım desenlerimi genelde çok sevdiğim hayvan figürlerine uyguluyorum. Diğer tüm çalışmalarımda da bu desenlerden az da olsa bulunuyor. Porselen üzerine çalıştığım kadınlarımın en belirgin özelliği de yine bu desenler sanırım.
Bir süredir kağıt üzerinde ya da dijital ortamda hazırladığım bazı çizimlerimi ahşap, metal, taş, kumaş gibi farklı malzemeler üzerine uyguluyorum. Resimlerimi kağıt dışında farklı dokularda görmek, her defasında acaba bunun dokusu nasıl görünecek diye düşünmek yeni bir heyecan ve merak konusu oldu. Bunun yanında renklerle beslediğim, devam etmekte olan bir serim var. Bu seride sadece eserleriyle değil, hayatla girdikleri mücadelelerle de beni çok etkileyen ve ilham veren yazarları resmediyorum. Onları, gözümün önünde beliren, benim için en akılda kalıcı halleriyle ve onları hatırlatan imgelerle resmediyorum. Bunların dışında da bir süredir üzerinde çalıştığım ve beni çok heyecanlandıran bir çocuk kitabı var. Şu an kalbim en çok onun için çarpıyor!

BAŞAK ERDEMİR’E AİT ÇALIŞMALAR

basak-erdemir1 basak-erdemir2 basak-erdemir3 basak-erdemir4
basak-erdemir5 basak-erdemir6 basak-erdemir7
basak-erdemir8 basak-erdemir9 basak-erdemir10
basak-erdemir11 basak-erdemir12 basak-erdemir13 basak-erdemir14
basak-erdemir15
basak-erdemir17 basak-erdemir18 basak-erdemir19 basak-erdemir20

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.