Modernleşmenin Tasarımı: Bauhaus Sanat Akımı Nedir?

Bauhaus sanat akımı nedir?

Bu haftaki konumuzda modernleşmenin tasarımı olarak nitelendirilen Bauhaus sanat akımına yakından bakıyoruz. Peki, Bauhaus sanat akımı nedir? Bauhaus sanat akımı nasıl ortaya çıkmıştır? Bauhaus sanat akımı eserleri nelerdir? Gelin günlük hayatımızda da sık sık karşımıza çıkan bu sanat akımına yakından göz atalım.

Bauhaus Sanat Akımı Nedir?

Bauhaus Sanat Akımı, 1850 yılından bu yana Avrupa’da yürürlükte olan kültürel, ekonomik ve toplumsal modernleşmeyi temsil eden bir akımdır. Modernleşmenin tasarımla buluşması anlamına da gelen bu sanat akımı, ülkemizde de özellikle Cumhuriyet döneminde modernleşme çalışmalarında büyük bir rol oynamıştır.

İnternet üzerinde birçok kişi Bauhaus Sanat Akımı nedir gibi soruların cevabını arasalar da, aslında Bauhaus Sanat Akımı günlük hayatımızda birçok alanda karşımıza çıkmaktadır.

Bauhaus sanat akımı nedir?

1919’da Walter Gropius tarafından kurulan eğitim kurumu, o dönemde dünyanın en seçkin ve çağdaş mimarlarına, sanatçılarına ev sahipliği yapmıştır. İlk bakışta bir eğitim kurumu olarak karşımıza çıkan Bauhaus, o dönemlerde bir üretim merkezi haline gelmekle kalmayıp aynı zamanda tüm bunların konuşulduğu bir merkez haline de gelmeyi başarmıştır.

Sanayileşme atılımı ve sanatın birleşmesine yönelik izlenen politikaların ve eğitim reformlarının yapılandırılmasında Bauhaus Sanat Akımının büyük bir yeri vardır. Bauhaus Sanat Akımı nedir sorusunun cevabı verdiysek o zaman gelin kısaca bu akımın tarihinden bahsedelim.

Bauhaus Sanat Akımı Nedir? – Bauhaus Sanat Akımı Tarihi

Bauhaus Sanat Akımı Okulu’nun tarihinden bahsedecek olursak, bahsi geçen okul 1919 ile 1925 yılları arasında Weimar’da, 1925-1932 yılları arasında Dessau’da, 1932-1933 tarihleri arasında da Almanya’nın başkenti Berlin’de hizmet vermiştir.

Tarihinde birçok önemli mimara ve sanatçıya ev sahipliği yapan okul 1919-1928 yılları arasında Walter Groius, 1928-1930 yılları arasında da Hannes Mayer tarafından yönetilmiştir. Daha sonrasında ise 1930-1933 yılları arasında Mies van der Rohe tarafından yönetilen Bauhaus Sanat Akımı Okulu, 1933 yılındaysa Hitler tarafından kapatılmıştır.

Bauhaus sanat akımı nedir?

1933 yılında aktif olan Nazi rejimleri tarafından sık sık tehdit edilen Bauhaus Sanat Akımı Okulu, bu baskılardan dolayı eğitim hayatına devam edememiştir.

Özellikle mimari de etkili olan Bauhaus Sanat Akımı, 20. yüzyılda şehir planlamadan endüstriyel tasarım konularına kadar birçok yeniliğe ev sahipliği yapmıştır. Modernleşmeye büyük katkısı olan akım ayrıca 20. yüzyılda yeni bir mimari akım da başlatmıştır.

Ortaya çıkan bu akım, sanatın çeşitli dallarına da doğrudan etki etmiştir. Tabi, bu sanat okulunda sadece mimari eğitim verilmemiştir. Mimari eğitimin yanında vazo tasarımı, şehir planlaması gibi konularda da eğitimlerin verildiği okulda, aynı zamanda fotoğrafçılık ve çocuk mobilyası gibi çeşitli alanlarda da eğitim verilmektedir. Dönemin teknolojik yeniliklerine hızlıca ayak uyduran Bauhaus Sanat Akımı Okulu, teknolojik gelişmelere göre çalışmalarına yön vermiştir.

Bauhaus sanat akımı

Özellikle Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeni dünyaya yeni bir bakış açısı katan bu sanat akımı; sanat, endüstri ve zanaat dallarının birleşmesiyle bir araya gelmiştir. Bu üç dalın birleşmesiyle beraber tasarımda en başarılı sonuçların ortaya çıkacağını savunan akım, çalışmalarını bu düşünceyle şekillendirmiştir.

Temel tasarım dersinin fikri ilk olarak Bauhaus Sanat Akımı Okulu’nda ortaya çıkmıştır. Günümüzde de bu fikir birçok mimarlık okulu tarafından halen benimsenmektedir. Öznelden ziyade nesnel bir yaklaşımı benimseyen sanat okulu, öğrencilerine öğretmenleri ile beraber bir başkasını taklit etmemelerini söylemektedir. Bunun yerine öğrencilerden kendi yollarını belirlemeleri ve en uygun yöntemleri geliştirmeleri istenmektedir.

Bu akımın yayılmasındaki en önemli süreç 1933 yılı olarak gösteriliyor. 1933 yılında savaş nedeniyle kapatılan bu okulda okuyan öğrenciler, o dönemlerde Amerika’ya göç etmişlerdir. Burada söz konusu sanat akımını Almanya toprakları dışına yaymayı başaran öğrenciler, akımın evrenselleşmesine de büyük katkı sağlamışlardır.

Bauhaus Sanat Akımı

Bauhaus Sanat Akımı ve Mimarlık İlişkisi

Mimarinin modernleşmesinde büyük rolü olan Bauhaus Sanat Akımı, gerek dış cephe gerek iç mekan dekorasyonunda günlük hayatımızda sık  sık karşımıza çıkmaktadır. İç ve dış cephe tasarımlarında sade ve işlevselliğe odaklanan tasarım, günümüz mimarisinin de temellerini oluşturmuştur.

Hatta Bauhaus döneminde kullanılan tamamen saydam dış cepheler, halen günümüz mimarisinin merkezinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra, mobilya tasarımlarında sert hatlara sahip geometrik formlara yer verilmesi yine bu sanat akımı ile ortaya çıkmıştır.

Bu akım sayesinde tasarımların soyut detaylarla gösterişli hale getirme çabası da tamamen ortadan kalkmıştır. Bunun yerine fonksiyonellik üzerinde daha verimli çalışmalar yapılmıştır. Bu gelişme modern mimarinin temellerini oluşturmuştur.

Bauhaus Sanat Akımı Eserleri

Tüm bu detayları bir kenara bırakıp, Bauhaus Sanat Akımı’ndan yola çıkarak tasarlanan eserlere yakından göz atalım. İşte karşınızda Bauhaus Sanat Akımı eserleri!

Bauhaus Sanat Akımı Eserleri

Bauhaus Sanat Akımı Nedir

Bu konumuzda Bauhaus Sanat Akımı nedir? Bauhaus Sanat Akımı eserleri nelerdir başlıklarına değindik. Eğer, bu tür mimari konulara ilginiz var ise okumaya ”Mimarinin Sıra Dışı Çocuğu: Bjarke Ingels” konusu ile devam edebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.