Bazı Aşklar Başladığı Yerde Biter | Hotel California

 

 

Hikayelerin gücüne inandım bu zamana kadar. İnsanı en çok etkileyen, hayaller kurdurup farklı zaman dilimlerinde yaşamaya çağıran, anlatılan konunun tam ortasında hissettiren o duyguyu yaratan hikayelerdir, hiçbir anlatımda aynı tadı alamazsınız eminim.
Bir hikaye var. Bundan 40 yıl önce yaşanılan. The Eagles grubunun en ünlü şarkılarından biri olan belki de en iyisi olan Hotel California’nın yazılmasına sebep olan o inanılmaz hikaye.

Sizden yapmanızı istediğim şey, şarkıyı açıp sonrasında okumaya başlayın.

http://www.youtube.com/watch?v=h0G1Ucw5HDg

1969’un bir yaz gecesinde, kahramanımız olan adam, üstü açık arabasıyla bir seyahate çıkmaya karar verir. Yolu California’dan geçerken, dinlenmek için bir otel ararken, yolun ilerisinde ışıkları yanan bir otel görür. Zaten başı ağırlaşmış, görmesi zorlaşmıştır. Geceyi geçirmek için buranın en iyi seçenek olduğunu düşünür. Otelin sevimli bir otel olduğunu görünce iyi bir tercih yaptığını anlar. Bir odaya yerleştirirler. O gün uyuyup dinlendikten sonra, Diğer güne uyandığında odasının hemen yanındaki odada kalan kızla tanışırlar. İyi bir arkadaş olurlar. Otelde yapılacak tek şey tatlı bir sohbettir. Bu iki arkadaş her yeni güne sohbetle başlayıp, beraber gezmeye başlarlar. Birbirleriyle çok iyi vakit geçirirler. Adam için hayatını değiştirecek olaylar burada başlamıştır. Aşık olmuşlardır birbirine. Duyguların karşılıklı olduklarından emindirler. Tatillerini Hotel California’da geçirmek ister ikisi de. Bütün bir yaz boyunca beraber yaşarlar. Bu basit otel onlar için hayatlarının en güzel anlarını geçirdikleri, belki de en büyük aşkı buldukları yer olur.
hotel-california2
Zaman geçmiştir. Yazın sonları yaklaşmıştır. Ayrılık için bir karar vermek zorunda kalırlar. Birbirlerine söz verirler: “ Eğer bir sene sonra birbirimizi unutmaz ve hala sevecek olursak, gelecek yazın gene tanıştığımız gününde Hotel California’da buluşacağız” diyerek veda ederler. Bu muhteşem aşk, bir yaz aşkımı yoksa gerçekten unutulmaz gerçek bir aşk mı olduğunu anlamak için yaparlar bunu.

Tam bir sene sonra, adam söz verdikleri gibi otelde buluşmak için yollara düşer. Tam da tanıştıkları ilk gündür yola çıktığı o gün. Çok uzun bir yoldan sonra hatıralarının hala yaşadığı o otele varır. Gördüklerine inanamayacaktır. Oteli yanmış halde bulur. Hiç bişey kalmamıştır otelden geriye. Tam da bir gün önce yandığını öğrenir. Sevdiği kızı bekler tüm gün. Gidebileceği her yeri arar o bölgede. Ancak bulamaz. Sonra bir haber alır. Duydukları çok acıdır. Sevdiği o kız, aşkının gerçek olduğuna inanıp sürpriz yapmak için bir gün önceden otele gelmiş. Ancak akşamına çıkan yangında kadın kurtulamamıştır.

Acıyla geri dönen adamdan bir daha haber alınamamış. Bu hikayeyi ise otelin sahipleri anlatmışlardır insanlara. İki aşığın adını, nerede yaşadıklarını bilende çıkmamıştır.

Geriye kalan sadece The Eagles’ın bu imkansız aşk için yaptığı 6 dakikalık şarkısı idi. İyiki de yapmışlar. Onlar söylemeseydi şarkıyı belki biz de bilemeyecektik bu hikayeyi.

eagles

 

Böyle değerli şarkılar eksik olmasın hayatlarınızdan.

 

 

1 Yorum

 1. Avatar

  Vildan

  22 Kasım 2014 en 09:05

  Çok güzel bir hikayeymiş sonu böyle bitmeseymiş…
  Aşk, degişik hikayelerde karşımıza çıkan seçim şansımızın olmadığı bir duygu…

  Ve bu yazı harika yazılmışş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.