BEDENDEN TUVALE, TUVALDEN İZLEYİCİYE: NEŞ’E ERDOK

Türk Çağdaş sanatının kendine has çizgilerinden biri olan Neş’e Erdok, tuvallerinin merkezinde yer verdiği karakterleri ile figüratif resmin önemli isimlerinden biridir. 1940 yılında doğan sanatçı, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olur ve kazandığı burs ile İspanya’ya 8 aylık bir eğitime gider. İspanya’dan çok etkilenen sanatçı kendi imkânlarıyla 12 ay İspanya’da kalır.

Öğretim üyesi olabilmek için devletten aldığı burs ile Fransa’ya gider ve döndüğünde Fransa’da yapmış olduğu çalışmalarını Akademi’de Osman Hamdi Bey salonunda sergileme fırsatına sahip olur. Akademi yılarında Neşet Günal ile çalışan sanatçı, bu durumun zorluğunu şöyle dile getiriyordu; “Neşet Bey’in yanında çalışmaya başladım. Neşet Bey ile çalışmak zordu, çünkü daha önce bahsettiğim gibi çok titiz ve dakik birsiydi.”

Portre, 2010

Erdok’un realist figürlerinde duygular bedenle bütünleşir. Fırçadan bedenlere, bedenden tuvale, tuvalden izleyiciye aktarılan dingin ve karamsarlığı sanatçının hemen hemen pek çok figüründe görmek mümkündür. Bu çizgide sanatçının çalışmaları için ekspresyonist demek doğru olacaktır. Onun insanları, idealize olmadan, gayet deforme olmuş bir formla izleyiciyi sarar. Neş’e Erdok bir röportajında kendini “Televizyona, cep telefonuna, videoya, internete batmış bir çağda, ben hala fırça ve yağlıboyanın diliyle resim yapan bir şövale ressamıyım.” diyerek tanımlıyor.

İnsanın kendinden bir kırıntı gördüğü ‘şeye’ bağlandığını, kırıntıları takip ettiğinde onlarla sürüklendiğine inanırım. Neş’e Erdok’un bende hissettirdiği böyle bir şey işte. Bir kırıntı seziyorum ve beni içine çekiyor.

Siz de, bırakacağı etkiyi görmek ve Erdok’un sanatını gözlemlemek, tanımak isterseniz şimdilerde harika bir fırsat var. 3 Nisan-9 Haziran tarihlerinde Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda “Zaman Kuşu” isimli sergiyi ziyaret edebilir, Oğuz Erten’in yazarlığını üstlendiği “Zaman Kuşu: Neş’e Erdok’un Yaşamı ve Sanatı” adlı kitap doğrultusunda hazırlanan sergide, sanatçının 70’li yıllarından günümüze kadar uzanan bir seçkisine tanıklık edebilirsiniz.

Atölye, 2013

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.