fbpx

Bedriye Teyze’den Tüm Kadınlara!

Bilecik’in Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu köyünde oturan 55 yaşındaki Bedriye Berber Engin, birçok kez Bilecik’te Kütüphane Haftası Etkinlikleri kapsamında ‘’En Çok Kitap Okuma Ödülü’’nü almış ve 2013 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından ‘’Sıradışı  Okur’’ ünvanıyla ödüllendirilmiştir.

Bugüne kadar 3000’e yakın kitap okumuş Bedriye teyze ilkokul mezunu ve üç çocuk annesi. Ev hanımlığının yanı sıra çiftçilik ve arıcılıkla uğraşırken en yoğun dönemlerinde bile ayda en az 3 kitap bitirdiğini belirten Bedriye teyze çocukluğundan bu yana kitap okumayı hiç bırakmamış. Bugüne kadar hiçbir ayrım yapmadan okuyan ; romanlardan, Osmanlı Tarihi’ne, tarım kitaplarına kadar birçok alanda eseri okuduğunu belirten Bedriye teyze özellikle kadınlara kitap okumalarını öneriyor ve şöyle ekliyor:

‘’ Uyumak için değil, uyanmak için okuyun! Kadınların mutlaka okuması lazım, hem de çok okumalılar. Evde evlilik programı izlemek yerine kitap okusunlar. Okumayan kadınlara o kadar kızıyorum ki, çünkü ne kaybettiklerinin farkında değiller. Ben kitap okumaya başladığımda o an köyümden ayrılıyorum. O kitapta ne yazılmışsa İrlanda mı, Almanya mı orada oluyorum. Kitabı kapattığımda ise köyüme dönüyorum. Evdeki kitaplığımda yüzlerce kitabım bulunuyor.’’

Buradan tüm kadınlara sesleniyorum:

Hepimiz farklı dünyalarımızın farklı dümenlerinden bakıyoruz hayata. Belki tek ortak noktamız kadın olmak.

Hepimiz her gün bir yerlerde sömürülüyor, eziliyor, tecavüzden tacize, şiddete hatta sünnete kadar bir çok akıl almaz muameleye maruz kalıyoruz. Evet, bu dünyada çok kötü insanlar var arkadaşlar. Kadının bile kadına eziyet ettiği, hor gördüğü bir dünya var karşımızda, kabul. Ama bu dünya güzel arkadaşlar. Yaşamak güzel. Dünyayı kötü kılan insanlar varken, bırakın biz iyi olalım. Kadın eli değen her yer güzelleşiyor, değişiyor, paklanmıyor mu; böyle öğretildi hepimize(!). Dünyaya dokunalım arkadaşlar. Bu dünya biz iyi oldukça iyileşecek, güzelleşecek.

Haksızlığı tamamen ortadan kaldıramazsınız, kötülük iyiliğin olduğu her yerde var, zıtlar her daim birlik içinde, aksi mümkün değil. Ama haksızlığa boyun eğmeyelim, kaçmayalım, kaçınmayalım. Hem okuyup hem çalışırken, hem çalışıp hem anneyken, yalnız başına üç çocuğa bakarken, eşinden her gün şiddet görürken, bilmediğin ülkelere mülteciyken, insanlar eteğin kısa diye namussuz derken, başın açıkken dinsiz ve başın kapalıyken bağnazken; boyun eğmeyelim, kaçmayalım, kaçınmayalım!

Tüm bu yaftalamalara inat, kendimiz kalalım, kendimiz olalım. Bırakın saçınız siz nasıl seviyorsanız öyle kalsın, bırakın her gün kuaförlere koşmayı, bırakın evlilik programlarına gülmeyi. Makyaja esir olmayın, esir alın.

Ve varlığınızın özünden, kadın olmaktan utanmayın! Reglinin adı ‘regl’idir. ‘’Adet olmak’’, ‘’hastalanmak’’ veya ‘’kirlenmek’’ değildir. Bırakın ped alırken utanmayı, siyah poşetler aramayı! Kaç aylık hamilesiniz diye sorulunca kızarmayın. Siz kadınsınız. O kadar ki, sadece kadınsınız! Olduğunuz halinizden, cinsiyetinizden utanmayın.

Tüm bunların dışında, Bedriye teyzenin de dediği gibi ‘’okuyun’’ arkadaşlar. ‘’Uyumak için değil, uyanmak için okuyun!’’ Okumadıkça siz bir adım geriye gelirken, haksızlığa bir adım daha yer verirsiniz. Okuduğunuz güzellikleri hayatınıza taşıyın, çevrenize getirin, enerjiniz yüksek olsun.

Okuyun ki öğrenin haksızlığa karşı nasıl dik durulur, nasıl mücadele edilir. Siz dik durdukça tüm bu haksızlıklar nasıl eğilecek göreceksiniz. Susanların acılarına ortak olun, kulak olun, siz susmayın. Onlar adına da konuşun!

Kadının işi susmak değil, konuşmak arkadaşlar! Üretken(!) olun, aktif olun, güçlü olun. Şimdi, bugün kendinize yeni bir amaç edinin, yaşamak adına.

 

Ve sevin!

Sevmek dünyanın en muazzam işi.

En güçlü yanınız sevmek.

Önce kendinizden başlayın.

Gülümsemenizden başlayın.

Hepimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun!

Her gün adına.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.