‘Beğendiği Yerde Çalan’ Keman Sanatçısı, Anadolu Halkını Müzikle Buluşturmaya Devam Ediyor!

“Beğendiğim Yerde Çalarım” projesiyle Anadolu’yu şehir şehir gezen, halka açık yerlerde ve tarihi mekanlarda konserler veren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası keman sanatçısı Nevzat Kalender, geçtiğimiz yıldan bu yana halkı müzikle buluşturmaya devam ediyor.

Anadolu’nun farklı yerlerinde ücretsiz konserler vermeye başlayan Nevzat Kalender, halka klasik müzik dinleme alışkanlığı aşılamayı hedefliyor. Geçtiğimiz hafta Isparta/Eğirdir Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiği 3. Eğirdir Klasik Müzik Festivali’nin kapanış konserinde çalan Kalender, konserin yanı sıra yörenin çocuklarıyla ders de yaptıklarını belirtiyor. Projeye ilk destek ve izni veren kişinin Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka olduğunu söyleyerek yörenin ‘Beğendiğim Yerde Çalarım’ projesinde ayrı bir yeri olduğunu belirtiyor.

Önümüzdeki sonbaharda yeni bir albüm yapacaklarını açıklayan Kalender, 20-23 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Fethiye Benyamin Sönmez Klasik Müzik Festivali’nde yer alacak ve festival süresince Fethiye’nin farklı bölgelerinde ‘beğendiği yerde çalacak’.

Nevzat Kalender’e projesinin geçtiğimiz yıldan bu yana kat ettiği yolu ve amaçlarını sorduğumuzda şu sözlerle yanıtladı:

“23 Eylül 2016 tarihinde sanatkaravani.com ‘da ilk kez yer aldığından bu yana hayatımda değişen tek şey şarjlı bir hoparlör satın almam oldu. Çünkü sokakta önceden kaydedilmiş piyano eşlikleriyle çalarken, eşlikleri duymak ve duyurmak için taşınabilir bir düzeneğe ihtiyacım var ve bunu her zaman bulamıyorum. Benim asıl amacım kendi hayatımdan ziyade yaşadığım toplumda bir değişiklik yapmaya çalışmak aslında. Klasik müzik dinleyen, sanata dahil olan ve bunlardan anlayan, bu konularda seçim/beğeni algısı gelişmiş bir toplumda yaşamayı hayal ediyorum. Sosyal medya artık hepimizi esir almış, bize hükmetmiş durumda. Ama kimse bizim toplumumuzdan yetişmiş bir klasik müzik sanatçısını paylaşmıyor. Bu konuda beğenimiz gelişkin değil. Daha önceleri tv ve radyoda klasik müzik ile daha sık karşılaşırken artık neredeyse hiç görmüyor ve duymuyoruz. Güncel dünya düzeni sanatı çabuk tüketilir görmüyor, gitgide daha da uzaklaştırıyor gündelik yaşamımızdan. Genç neslimiz klasik müziğe renkli prodüksiyonlar ve tanıtımlar var ise dahil oluyor ve onu paylaşıyor. Ben gündelik kıyafetlerimle, samimi bir konuşma ve müzik ifadesi ile sokakta/halka açık mekanlarda/tarihi ve kültürel yerlerde ücretsiz klasik müzik konseri veriyorum. Ve tüm toplumumuzu konser salonlarına davet ediyorum. Mevcut orkestralarımız daha da desteklensin, salonlarımız iyileştirilsin ve yeni senfoni orkestraları açılsın istiyorum. Toplumumuz bu konuda eğitimli olur ve ilgi artarsa devletimizin de desteği artarak sürecektir diye düşünüyorum. Birlik ve barış ortamında sanatın birleştiriciliği ile sevgi hissini gerçekten sindirebildiğimiz bir hayat düşlüyorum. Ücretsiz, bedava demek değildir. Ücretsiz, hediyedir. Sanat eğitimi ve temsili çok zorlu süreçlerden oluşuyor. Desteğe çokça ihtiyaç oluyor. ”

4 Ağustos’ta Edremit Kitap Fuarı’nda da bir konser gerçekleştiren Kalender, konser sonrası yanına gelen bir dinleyicinin şu sözleri sarf ettiğini anlatıyor: “-Bak işte halka inince ne kadar farklı ve iyi oluyor, harika bir konserdi, eminim çok iyi şeyler olacak.” Dinleyicinin sözleri üzerine hissettiklerini ise Kalender şöyle ifade ediyor:” Bu sözleri büyük mutlulukla kabul ettim. Ancak halka inmek noktasına ben kendimi de dahil ediyorum. Ben de halka ait ve dahilim. Halktanım. Sanat ve halkı ayırmanın doğru olmadığını düşünüyorum. #beğendiğimyerdeçalarım ifade olarak bir başkaldırı gibi görünse de benim bu projede kişisel bir iddiam yok. Bütüncül, birliktelikçi, barışçıl, kapsayıcı, kucaklayıcı bir tavrın sanatı topluma daha da özümseteceğini düşünüyorum.”

Nevzat Kalender’in gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği tüm etkinlikleri #beğendiğimyerdeçalarım etiketi ile sosyal medya ve internet sayfalarından takip edebilirsiniz.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

1 Comment

  1. Selim Kapçı

    07 Ağustos 2017 at 13:29

    Nevzat Kalender gerçek bir vatansever, gerçek bir sanatçı. Beyefendi bir Anadolu çocuğu. Olağanüstü bir kemancı. Çok değerli bir genç adam. Kendisiyle Samsun’da tanıştım geçen yaz. Bütün çevreme anlattım projesini ve karakterini.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.