Behçet Çelik’in Kaleminden Yeni Öyküler Okurlarla Buluşuyor!

‘Gün Ortasında Arzu’ adlı kitabıyla 2008 Yılında Sait Faik Hikaye Armağanı’na layık görülen başarılı hikayeci Behçet Çelik, yeni kitabı ‘Yolun Gölgesi’ni okurlarla buluşturuyor.

İlk öyküsü 1987’de Varlık’ta yayımlanan Behçet Çelik; Gün Ortasında Arzu adlı öykü kitabıyla 2008’de Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Diken Ucu adlı öykü kitabıyla da 2011’de Haldun Taner Öykü Ödülü’ne layık görüldü. Kaldığımız Yer, Erendiz Atasü’nün öykü kitabı Kızıl Kale ile birlikte ise 5. Türkan Saylan Sanat Ödülü’nü kazandı.

Şimdi ise yeni hikayelerini ‘Yolun Gölgesi’ adıyla kitaplaştıran Çelik, okuyucuya yine etkileyici hikayeler sunuyor. Can Yayınları etiketiyle yayımlanan ‘Yolun Gölgesi’ yazarın yayımlanan 15’inci kitabı olma özelliği taşıyor.

Hele bir varalım, dengimizi, bohçamızı çözelim, pılımızı pırtımızı saçalım, ayaklarımızı pabuçlarımızdan çıkartıp uzatalım; bir süre daha gövdeden kopmuş kertenkele kuyruğu gibi titreyeceğimizi bilsek de, sonrasında bütün sarsıntılar diner nasılsa… Öykücülüğümüzün usta kalemlerinden Behçet Çelik, yeni kitabı Yolun Gölgesi’nde çağımızın en önemli sorunlarından birini edebi bir dille “didik didik” ediyor. Yerinden yurdundan olmak, bile isteye yaşadığı yerleri terk etmek, sürgüne gönderilmek, dönememek, döndüğünde bulamamak ya da yerle bir olmuş bulmak neler yaşatır insana? Yol nedir? Sadece gidenlerin değil, hepimizin üstüne, yolun gölgesi düşer. Bizden önceleri başkalarının geçtiği, izler, sesler, anılar bıraktığı yolun gölgesi, sırtımızda, zihnimizde bir ağrıdır. Çelik’in titizlikle ördüğü düzyazısında Yolun Gölgesi yeni bir menzil.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.