Berliner Ensemble ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’ Oyunuyla İstanbul’a Geliyor

Almanya’nın köklü ve dünyaca ünlü tiyatro topluluğu Berliner Ensemble ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’ oyunuyla İstanbullu seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

20. yüzyılın en etkili şair, oyun yazarı ve yönetmenlerinden biri olan Bertolt Brecht tarafından kurulan ve Brecht oyunları sahnelemesiyle ünlenen tiyatro Berliner Ensemble, Bertolt Brecht’in unutulmaz eseri ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’ ile Türkiye’ye geliyor.

Yönetmenliğini Michael Thalheimer’in üstlendiği oyun, ‘Dünya kime ait?’ sorusuyla seyirciyi baş başa bırakıyor.

Oyunun konusu:

“Bir devrim sırasında kaçan valinin karısı, bebeğini geride bırakır. Hizmetçisi Grusche çocuğu bulur ve bütün bir gece savaşın ortasında tek başına bir kadın olarak bu çocuğu kurtarıp kurtaramayacağını düşünür. Çocuğu seçer. Bu kaçısın sonunda onu tüm zorluklarıyla bir mahkeme bekler; çünkü valinin karısı çocuğu geri ister. Zaman geçer, çocuk şimdi çok büyük bir servetin sahibidir.

Ancak eski kurallar hükmünü yitirmeden hemen önce, yargıç Azdak’ın hüküm sürdüğü kısa bir anarşi dönemi vardır. Azdak’ın hükümleri yoksullar ve zenginler tarafından yargılanır. Biyolojik ama kaplsiz olmayan annenin  çocuğu alması durumunda Tebeşir Dairesi‘ni yeniden icat eder.”

İzleyenlerin kendilerini sorgulamalarına neden olacak oyun, 28 ve 29 Mart’ta DasDas Sahne’de seyirciyle buluşacak.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Bir Kültür Çatışması: Marsilya

Fransa’nın en büyük ikinci şehri olma özelliğine sahip olan Marseille (Marsilya) sizi bir kültür karmaşasının içine davet ediyor. Şehir bir...

Kapat