‘Beşinci Kol ve İspanya İç Savaşının Dört Öyküsü’ Yayımlandı

Dünyaca ünlü Amerikalı yazar Ernest Hemingway’in kaleme aldığı ‘Beşinci Kol ve İspanya İç Savaşının Dört Öyküsü’ okuyucuyla buluşuyor.

Hemingway, 1930’ların İspanya’sını görkemli bir şekilde tasvir ederken, savaşın, askerler, siviller ve savaşı haberleştirmek için gönderilen muhabirler üzerindeki etkilerini çarpıcı bir dille okura aktarıyor. Yazar, kendi gazetecilik serüveninden yola çıkarak oluşturduğu kitapta savaşın dokunaklı etkilerini ustaca betimliyor.

“Ernest Hemingway, İngilizce nesirin biçemini değiştirmek için yirminci yüzyılda başka her yazardan daha fazla şey yaptı ve bu çabaları için 1954’te Yazın Nobeli ile ödüllendirildi. Hemingway, kısa bildirim tümceleriyle yazdı ve katı, kısa, özlü nesiriyle tanındı. Güneş Doğar da’nın ve Silahlara Veda’nın yayımlanması, Ernest Hemingway’in yazın alanında yirminci yüzyılın en büyük ışık kaynaklarından biri olarak tanınmasını anında sağladı. Daha önce gazetecilik ve Dünya I. Savaşında ambulans sürücülüğü yapan yazar, uluslararası ün getiren kariyerine 1920’lerin Paris’indeki göçmen topluluğunun üyesi olarak başladı. Hemingway, boğa güreşi ve büyük av düşkünü olduğu için başlıca kahramanları, her zaman, gerek fiziksel gerekse duygusal kaynaklı görülmeyen yaraların acısını çeken, cesaret ve metanet sahibi erkekler ve kadınlar oldu. İspanya İç Savaşını haberleştirip bazılarınca yazınsal gerçek başyapıtı sayılan Çanlar Kimin İçin Çalıyor’da kurgu olarak betimlediği gibi Dünya II. Savaşını da haberleştirdi. Kısa romanı Yaşlı Adam ile Deniz, 1953’te Pulitzer ödülünü kazandı. 1961’de öldü.”

‘Beşinci Kol ve İspanya İç Savaşının Dört Öyküsü’, Saydam Özel çevirisiyle Bilgi Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.