Beyaz Cennet Finlandiya / Lapland

Bir tablonun içindeymiş gibi hissedeceğiniz beyaz cennet Lapland, birkaç ülkenin topraklarında kalmış ilginç bir bölge. Finlandiya’ya ait olan Lapland bölgesinin simgesel başkenti Rovaniemi en büyük şehir olmakla beraber en eğlenceli aktivitelerin yapıldığı inanılmaz keyifli bir yer. Türkiye’den Shengen vizesiyle yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye aktarma ile de Rovaniemi’ye gelebilirsiniz. Ayrıca 3 saatlik uçuşa rağmen iki ülke arasında saat farkının olmadığını biliyor muydunuz?

beyaz-cennet-finlandiya-lapland7

Lapland’da yaşayan yerlilere Sami deniliyor. Bu insanların en büyük geçim kaynağı geyikler. Burada insandan daha çok geyik yaşıyor denilebilir. Bu hayvanların bir kısmı turistlerin kızaklarını çekmek için kullanılıyor bir kısmı da yenmek için kesiliyor. Geyiklerle bembeyaz ormanın içinde masal gibi uzun bir yolculuğa kesinlikle çıkmanızı tavsiye ederiz.
Geyiklerin her yıl boynuzları düşüyor ve sonra yeniden çıkıyor. Bu boynuzlardan hediyelik eşyalar, derisinden de müzik aleti yapıyorlar. Yani geyikler çok amaçlı kullanılıp yaşayan halkın geçimini sağlıyor. Burayı ziyaret ederseniz geyik çiftliklerine gidip geyikleri izleyebilir ve geyik kebabı yiyebilirsiniz.

beyaz-cennet-finlandiya-lapland2beyaz-cennet-finlandiya-lapland4

Lapland diyince akla gelen diğer bir konu ise Huskyler. Görüntüleri muhteşem sevimli olan bu köpekler yerlerinde duramıyorlar. Bütün gün turistlerin kızaklarını çekiyorlar ve enerjileri kesinlikle bitmiyor. Birçok Husky çeşidi görmek isterseniz doğru adres burası.
Burada yapılabilecek bir farklı aktivite de buzkıran gemisi. -50’lere kadar düşebilen soğuk bütün körfezin buz tutmasına neden oluyor. Bu gemilerle buzları kırıp körfezde muhteşem bir yolculuk yapabilir ve isterseniz özel kıyafetler ile suya girebilirsiniz.

beyaz-cennet-finlandiya-lapland5

Rovaniemi tam kutup dairesi içinde yer alıyor. Yaz aylarında güneşin hiç batmadığı bir yer. Bu nedenle “Beyaz Geceler” kutlamaları burada yapılıyor.

Lapland’ı ziyaret ettiğinizde buranın simgesi Santa Claus köyüne de mutlaka gitmelisiniz. Noel Baba köyünde kutup dairesini temsilen yapılmış bir çizgi bulunuyor. Bu çizginin bir tarafı kutup dairesi içinde bir tarafı ise değil. Kutup dairesini geçtiğinizi köyden alabileceğiniz bir pulu pasaportunuza yapıştırarak kanıtlayabilirsiniz. Ayrıca Noel Baba’yla ilgili her türlü süs eşyası ve malzeme satın alabilir, özel olarak yapılmış evinde Noel Baba’yla, tanesi 25 Euro olsa da fotoğraf çektirebilirsiniz.

beyaz-cennet-finlandiya-lapland6

Ve kutup diyince bizi coşturan, hemen kalkıp gidesimizin geldiği Kuzey Işıkları!
Doğanın muhteşem bir oyunu olan bu ışıkları izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisi. Eğer görmek istiyorsanız üşümeyi biraz göze almanız gerekiyor. Saatleri belli olmadığı için açık alanlarda beklemelisiniz. Işıkları görebilme şansınızın en yüksek olduğu zaman ise Aralık – Şubat ayları.
beyaz-cennet-finlandiya-lapland9

Buraya geldiğinizde konaklamak istediğinizde buz otellerde kalabilirsiniz. Buzdan yataklar, içindeki bulunan şapel ve buzdan yapılmış kabartmalar görülmeye değer. Postların üzerinde uyuduğunuz bu otelde ilginç bir deneyim yaşayabilirsiniz ama gerçekten çok soğuk! (Elektrikli battaniye de veriyorlar)

Dünyanın dört bir yanından turistler bu muhteşem doğayı görmek için geliyor. Eğer böyle bir deneyim yaşamak istiyorsanız burası tam sizlik!

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.