Beyoğlu Sineması Kapanmıyor! Destek Projesi: ‘Sadakat Kartı’

Geçtiğimiz günlerde maddi zorluklar nedeniyle kapanacağını duyuran tarihi Beyoğlu Sineması’nın, sinema yazarı Cem Altınsaray öncülüğünde başlatılan projeyle varlığını sürdüreceği açıklandı.

12 Haziran’da sitede yayımladıkları bir mesajla kapanacağını duyuran Beyoğlu Sineması, sinemaseverlerin ve sinema yazarı Cem Altınsaray’ın harekete geçip yeni projeler üretmesiyle yeniden ayağa kaldırılacak. Altınsaray’ın yaptığı görüşmeler ve toplantılar sonucunda alacaklıların ikna edildiği ve sinemanın kapanmayacağı duyuruldu.

Cem Altınsaray, Beyoğlu Sineması ile ilgili yaşanan gelişmeleri şu ifadelerle aktardı: ”Bildiğiniz gibi sinemanın aldığı kapanma kararı keyfi değil mecburi bir karardı. Beyoğlu Sineması’nın neredeyse yıllara yayılan büyük bir borcu var ve verilen sözler de bir türlü yerine getirilemediği için dağıtım şirketleri temmuz ayında film vermeyeceklerini açıkladılar.Hal böyle olunca, yani salon film olmadan işletilemeyeceği için böyle bir kapanma kararı alınmıştı. Biz bu geçen iki haftalık süreçte toplantılar yaptık;; yakın, orta ve uzun vadede neler yapılabileceği üzerine kafa patlattık ve projelerimizi film şirketlerine anlattık. Özellikle kısa vadede bize acil para akışı gerektiği için buna yönelik özel bir proje sunduk ve onları ikna ettik. Temmuz için de film vermeyi kabul ettiler, yani sinema kapanmıyor.”

Beyoğlu Sineması ile ilgili çok fazla destek mesajı aldıklarını belirten Altınsaray sözlerine şöyle devam etti: ”O kadar çok destek telefonu ve mesajı alıyoruz ki, eğer insanlar bu tavırlarında samimiyse bu işi çözmek mümkün. Bunun için de çok basit proje oluşturduk: Sadakat kartı. Dört farklı kategorinin olacağı bu kartları insanlar gelir durumlarına göre tercih edecekler ve aslında önceden ödeme yaparak istedikleri gibi film izleme olanağına sahip olacaklar. Bunun da ayrıntılarını önümüzdeki günlerde açıklayacağız.”

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Zeynep Yıldıral

Ben Zeynep Yıldıral, İstanbul doğumluyum. Şu an Fransa, Toulouse'da yaşıyorum. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı bölümünden 2011 yılında...

Kapat