Bienal Şehirde! | Neden 15. İstanbul Bienali’ne Gitmeliyim?

Mevsimin değişmesiyle beraber sanat dünyasındaki hareketlenme de hız kazanmaya başladı. Tiyatro, opera ve baleler yeni sezonu açmaya hazırlanırken yenilikçi temalarıyla pek çok sergi de ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Sonbaharın en iddialı ve merakla beklenen sanat etkinliklerinden ‘İstanbul Bienali’ de sanatseverlere kapılarını açtı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen bienal, 15’inci kez şehrin ruhuna dokunmak üzere 6 farklı mekanda günümüz insanını, çevresiyle ilişkisini ve yaşamımızın çerçevelerini sorguluyor. 32 ülkeden 55 farklı sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan bienal; İstanbul Modern, Pera Müzesi, Ark Kültür, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nın etkileyici atmosferinde sonbaharın gri-sarı renklerini sanatın sonsuz renk skalasıyla harmanlayarak toplumun tüm kesimlerini şehirdeki bienale davet ediyor.

İstanbul Bienali, henüz kapılarını açmadan önce de İstanbullulara sürpriz yaparak sanatçıların işlerini çeşitli bölgelerde sergilemeye başlamıştı. Sanatçı Burçak Bingöl’ün seramikten tasarladığı çiçek desenli güvenlik kameraları Beyoğlu’nda çeşitli noktalara yerleştirilmiş, görenler tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştı. Bienal kapsamındaki sanatçılara ait sergilerin yanı sıra bienalde çeşitli söyleşiler ve performanslar da yer alıyor.
15. İstanbul Bienali Kamusal Programı başlığıyla düzenlenen etkinlikler dizisinde, Zeyno Pekünlü koordinatörlüğünde sempozyumlar, gösterimler ve atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bienalde yer verilen her etkinlik, bireyden topluma – toplumdan bireye, mahalleden evlere – evlerden mahallelere geniş perspektiften bakmayı sağlıyor.

Çocukları ve gençleri de unutmayan İstanbul Bienali, Polly Brannan ve Pera Eğitim ekibiyle beraber oluşturduğu çocuk ve gençlere özel eğitim programıyla genç sanatçı adaylarına kendi sanat eserlerini üretme şansı tanırken bir yandan da ‘komşu’, ‘ev’, ‘mahalle’ kavramlarını sorgulamalarına zemin hazırlıyor. Çeşitli turlar, atölyeler, tartışmalar, yürüyüşler ve pek çok etkinlikle çocuklar ve gençler sanatın kalbinde yeni sorular soruyor ve yeni cevaplara doğru yelken açıyor.

Kişisel farklılıklarımız, farklılıkların birey ve toplum üzerindeki etkileri gibi çağımızın önemli konuları hakkında fikir yürütmeye davet eden bienal hakkında küratörlüğünü üstlenen sanatçı ikilisi Elmgreen ve Dragset “komşunuz sizden oldukça farklı yaşayan biri olabilir. Ancak umuyoruz ki siz, son dönemde dünyadaki pek çok politikacının aksine ‘öteki’ korkunuzla etrafınıza çitler örerek baş etmiyorsunuzdur. 15. İstanbul Bienali’ndeki sanatçılar ev, mahalle, aidiyet ve müşterek yaşam hakkındaki fikirleri çeşitli perspektiflerden tartışmaya açıyor. İşlerden bazıları ev yaşamımızdaki hâl ve koşulların nasıl değiştiğini ve mahallelerimizin geçirdiği dönüşümü incelerken bazıları da günümüzün jeopolitik sorunlarının nasıl üstesinden geldiğimizi mikro ölçekte ele alıyor. Bienal sergiye davet edilen sanatçıların kişisel veya analitik ifadeleriyle biçimlenerek umutlarla hayallerin, hüzünle öfkenin, geçmişle bugünün birbirine karıştığı alanlar yaratıyor.” İfadelerinde bulunuyor.

Sorgulamanın, irdelemenin, fikir birliği ve ayrılığı yaşamanın besleyici etkilerini sanatla birleştirerek kişisel ve toplumsal bir kazanca dönüştürmeyi hedefleyen İstanbul Bienali’ni ziyaret etmek içinse ihtiyaç duyulan tek şey Qr kodu. Peki Qr kodu nedir? Qr kodu, bienal ziyaretçileri hakkında net sayılar elde etmek ve ziyaretçilerin sergi gezme alışkanlıklarına dair bilgi sahibi olmak için başlatılan bir uygulama dahilinde kişiye özel verilen kod. Bir kez alınan kod ile iki ay boyunca tüm mekanları ziyaret etmek mümkün. İnternet üzerinden 15bziyaret.iksv.org adresine tıklayarak alabileceğiniz gibi sergi mekanındaki gişelerden de temin edebilirsiniz.

Neden İstanbul Bienali’ne gitmeliyim?

1. Bienali iki ay boyunca ziyaret etmek ücretsiz. Koç Holding sponsorluğuyla düzenlenen bienal dahilindeki tüm etkinliklere katılım da öyle. Günümüz şartlarında ‘sanat’ ve ‘ücretsiz’ sözcüklerini yan yana görmek biraz zor olduğu için fırsatı değerlendirmek gerek.
2. Bienalin üzerinde durduğu konu ‘ sürreal dekalkomani’ gibi okunması bile zor olan sözcüklerden değil günlük hayatın gerçeklerinden oluşuyor. Sizden, bizden, çevremizden…
3. İstanbul’un en güzel lokasyonlarından birinde gerçekleştiriliyor. Her biri bir diğerine yürüme mesafesinde olan komşu mekanlar arasında yürüyüş yapmak bile zihninizi dinlendirebilir.
4. Sorgulamanıza yardımcı olabilir. Dikkatinizi yoğunlaştıracağınız, ilginizi çeken eserlerle karşılaşabilir, kafanızda yeni soru işaretleri fark edip yeni cevaplar arayışına girebilirsiniz.
5. Yaratıcılığınızı tetikleyebilir. İçinizdeki sanatçı potansiyelini fark edebilir, ziyaretçi olarak geldiğiniz bienalden geleceğin sanatçısı olarak çıkabilirsiniz.

İstanbul Bienali’nde yer alan sanatçılar hakkında bilgi almak ve hangi serginin – etkinliğin nerede gerçekleştirileceğini öğrenmek için ‘15. İstanbul Bienali’ne katılacak sanatçılar açıklandı!’

15. İstanbul Bienali’ne Katılacak Sanatçılar Açıklandı!   yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.