BİLGİNİZ AYYUKA ÇIKSIN: Nedir Bu Ayyuk?

Kimilerinin “Ayyuk”, kimilerinin “Keçi Yıldızı”, kimilerinin “Capella” diyerek anlattığı enfes bir yıldızdan bahsedeceğim.

Adını Latince’de dişi keçi anlamına gelen Cappa kelimesinin türetilmesiyle oluşmuş “küçük dişi keçi” anlamına gelen Capella kelimesinden almıştır. Arabacı (Auriga) takımyıldızının en parlak, gökyüzünün 6. en parlak yıldızdır.

Yıldız diye bahsettiğime bakmayın! Bizim tek bir yıldız olarak gördüğümüz Capella; bir değil, iki değil, üç değil, tam dört yıldızdan oluşuyor! İki tane çift yıldızdan oluşan dörtlü bir sistem anlayacağınız. Çift yıldızlarının ilk çifti iki dev sarı yıldızdan oluşuyor. Capella Aa ve Capella Ab diye adlandırılan iki yıldızın birbirinin çevresinde dönmesiyle elde ediyor büyük parlaklığını. Bu öyle bir parlaklık ki; Dünya’mızı aydınlatan Güneş’ten Capella Aa 78.5, Capella Ab 77.6 kat daha parlak. Ancak Capella Aa ve Capella Ab çiftinin 500 milyon yıl içerisinde birer beyaz cüce yıldıza dönüşeceği ve gözle görülemeyeceği düşünülüyor. Neyse ki biz hayatta olduğumuz sürece bizimle buradalar ve bu güzelliği gözlerimiz kapanana dek izleyebileceğiz! İkinci çift ise kırmızı cüce iki yıldızdan oluşuyor. Bu iki yıldız ise Capella H ve Capella L olarak adlandırılıyor. Bu birleşime ise astrolojide hiyerarşik dörtlü deniyor.

Capella Güneş’ten yaklaşık 10 kat daha büyük ama Güneş’e göre çok daha uzak olduğu için gözle görülür bir ayrım ne yazık ki yapamıyoruz. Dünya’ya 42 ışık yılı uzakta olan bu yıldız zamanında en uzaktaki yıldız olarak düşünülmüş Doğu kültüründe Arapça’da “yeryüzünün tepesi” anlamına gelen “ayyuk” kelimesi ile isimlendirilmiş. Günümüzde kullandığımız “ayyuka çıkmak” deyimi buradan gelir. Göğün en yükseğine, en üstüne, tepesine ulaşmak anlamını taşır.

Capella yıldızı güzelliğiyle gözlemleyen herkesi büyülemesine rağmen mitolojideki yeri bana biraz seyrek geliyor ama böyle bir güzellik tabii ki mitolojide de atlanmamış.

En popüler efsane Yunan mitolojisine ait. Yunan mitolojisinde Capella, Atina’nın kralı Erichthonius’dur. Erichthonius ateş tanrısı Hephaestus’un oğludur. Erichthonius tanrıça Athene tarafından yetiştirildi ve Athene ona atların tadına bakmayı da içeren birçok bilgi öğretti. Erichthonius becerileriyle Zeus’un hayranlığını kazandı ve Zeus ona yıldızlar arasında bir yer temin etti.

Başka bir efsane ise Capella’nın aslında Zeus’u emziren keçi olduğunu anlatır.

Hindu astronomlarına göre Capella Brahma Hridaya, yani Brahma’nın kalbi olarak tasvir edilir. Bu da iyiliği, umudu, sevgiyi, barışı temsil ettiği anlamına gelir.

Antik Mısır’da da önemli bir yere sahip. Dendera Zodiac’da mumyalanmış bir kedi olarak görünür.

Çin’de ise Auriga takımyıldızı beş savaş arabasını temsil eden bir asterizmin parçası olduğu için, Capella beş arabalının ikincisi Woo Chay olarak anlatılır.

Mutluluklarınızın, sevgilerinizin, başarılarınızın Ayyuk’a çıkması dileğimle..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.