Bilim mi, Sanat mı? | Ernst Haeckel’ın Eşsiz Çizimleri

Su götürmez bir gerçektir ki, Almanlar dünya üzerinde birçok yeniliğe ve gelişime ön ayak olmuş ender toplumlar arasındadır. Gerek bilime olan katkıları, gerek sanatla yoğrulan imparatorluklarının yanında kendileriyle gurur duydukları birçok bilim ve sanat insanını da dünyaya kazandırmışlardır.

Ernst Haeckel ise bunlardan sadece birisi… Yüksek rütbeli bir biyolog ve aynı zamanda filozof olan Ernst, Darwin’in çalışmalarını ilerletmiş bir bilim insanıdır. Almanların yüz akı olan Ernst, “organizmaların biyolojik gelişimi” ve “türlerin evrimsel gelişimi” teorilerinin de kurucusudur. Ekoloji terimini kullanan ilk bilim insanı olan Haeckel’ın yeteneği sadece bilimle sınırlı değildi elbette.

Hayatının büyük bir kısmını fauna(bölge hayvanlarının tümü) ve floralarla(bir bölgeye ait bitki türlerinin tümü) iç içe geçiren Ernst, her bir canlının kendine has özelliklerini bilimsel detaylarıyla çiziyordu. Biyolojik keşiflerini bilim dünyasına kazandırmak ve kabul ettirmek için ömrünün büyük bir bölümünü bu çizimlere harcadı. Bilimi doruklarında yaşayan bir bilim insanıyken, yaptığı bu çizimlerle de bir sanatçıya dönüşen Ernst Haeckel, günümüze kadar ulaşan eserlerini böylelikle bilimin ve sanatın ortak çerçevesinde buluşturdu.

Ernst Haeckel’ın 1899-1904 yılları arasındaki 450 çizim, suluboya ve eskizlerinin yanında araştırmalarını da içeren taslakları “The Art and Science of Ernst Haeckel(Ernst Haeckel’in Sanatı ve Bilimi)” adlı 704 sayfalık bir esere dönüştürülmüştür. Doğanın vizyonu niteliğindeki bu eser hem sanat hem de bilim dünyasındaki ender eserlerden birisidir. Ernst Haeckel’ın eşşiz çizimleriyle bezenmiş yapıtına hep birlikte bir göz atalım.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.