Bilimsel Araştırmalara Göre ‘Konsere Gitmek’ Ömrü Uzatıyor

Londra Üniversitesi’nde yapılan son araştırmalara göre ‘konsere gitmek’ yoga yapmak ve yürüyüşe çıkmaktan daha iyi hissettiriyor ve yaşam kalitesinin yanı sıra süresine de etki ediyor.

Uzun yıllardır ‘müzik ve iyi hissetmek’ arasındaki ilişki çeşitli araştırmalarla inceleniyor. Bilim insanlarının son araştırmaları ise elde edilen geçmiş verileri destekler nitelikte. Londra Üniversitesi’nde gerçekleştirilen son araştırmalara göre konsere gitmenin insan üzerindeki olumlu etkisi yoga yapmaktan ya da yürüyüşe çıkmaktan çok daha fazla.

Müziğin insan beynine etkisi araştırılırken mutluluk hormonu salgılamaya neden olduğu ve yaşam süresini uzattığı daha önce yapılan bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştı. Londra Üniversitesi ise katılımcılarla gerçekleştirdikleri araştırmalar neticesinde benzer sonuçlara ulaştı. Araştırmadaki katılımcılar 20 dakika yoga yaptıklarında modları yüzde 10 artarken 20 dakika müzik dinlediklerinde modlarının yüzde 21 arttığı görüldü. Yürüyüşe çıkanlarda ise bu oran yüzde 7’de kaldı.

Araştırmaya katılan 60 kişi öncelikle zihinsel ve davranışsal özelliklerini değerlendirebilecekleri 40 soruluk bir testi cevaplandırdı ve ardından gruplara ayrılarak sırasıyla Paloma Faith konserine gitti, yoga derslerine katıldı ve köpeklerini gezdirdi. Etkinlikler sonrasında uygulanan test sonucunda ise katılımcıların mutluluk değerleri yeniden ölçüldü. En yüksek artış Paloma Faith konseri sonrasında gözlendi. Oran yüzde 21’e çıktı.

Müziğin mutluluk hormonu salgılanmasına ve yaşam kalitesine olan etkisi daha önceki araştırmalarda da ortaya koyulmuş, ‘modu yüksek’ olarak tabir edilen insanların gelecek beş yıl içinde ölme ihtimalinin yüzde 35 oranında azaldığı ise bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.