Bilinmeyenin Seyri

Monika Bulanda’nın ‘’Bilinmeyenin Seyri / Watching The Unknown’’ sergisi 7 Nisan tarihinde Kare Art Gallery’de açıldı. Geçtiğimiz yüzyılın çelişkilerini, yansımalarını ve aşırılıklarını eserlerine taşıyor. Gerek kullanılan teknik ve malzeme gerekse de işlerin yapısal çağrışımları, sanatçının sanatsal pratiğini öne çıkaran izler olarak görülebilir. Önceki işlerinin aksine sanatçı bu sergi ile birlikte materyal temalardan ziyade soyut bir alanı keşfe çıkıyor.

Eserlerde iki ana başlık söz konusu. Sanatçı bir yandan eserlerde bir göz ile betimlenen izleyicinin alternatif gerçekler yaratmasına işaret ederken öte yandan “bakmanın” yarattığı iktidar ve kontrol mekanizmalarına atıfta bulunuyor.

bilinmeyenin-seyri-sergisi-2

Sanatçı yaklaşık üç sene önce bulduğu kendine ait bir teknik kullandı. Eskiden sadece kağıt parçalarını kullanarak çalışan Bulanda, artık videoyu da çalışmalarına ekledi.

Sergideki resimlerin ana malzemesi 3 boyutlu kağıttır. Sanatçı bu kağıdı küçük parçalara kesiyor, siyah çizgiler çekiyor ve sonra bütün çalışma yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor.

bilinmeyenin-seyri-sergisi-3

Sanatçı, amacını seyircinin bu çalışmaların yaratılış sürecinde yer alması olarak dile getiriyor. Bu sebeple kullandığı 3 boyutlu malzeme seyircinin kendi açısından bir konu hakkında kendi perspektifini yaratmasına yardım ediyor.

bilinmeyenin-seyri-sergisi-4

 

Eserlerde kullanılan ve izleyicinin bakış açısına göre renk ve şekil değiştiren malzeme ise bu yaratma eyleminin demokratize edildiğini göstermektedir. Aynı anda farklı kişilerce esere bakıldığında, her bir izleyicinin görüşü her seferinde yeni ve farklı bir boyut ve gerçeklik sunmaktadır. Böylece Bulanda’nın eserlerinin izleyici ile doğrudan bağlantı kurduğunu ve eseri yaratanın, izleyicinin bakışı olduğunu söylemek mümkündür.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.