Binaların Konuştuğu Yer : İskoçya / Edinburgh

Kendinizi Ortaçağ havasında hissedebileceğiniz, muhteşem binaları ve güzellikleriyle hayran kalacağınız yerlerden birisidir Edinburgh.Eski şehir ve yeni şehir diye ikiye ayrılan kentin “Eski Şehri” Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.
Yüzyıllardır bozulmayan mimarisi haricinde hayaletli şatoları ve cadıları ile çok ünlüler.14. yüzyılda başlayan cadı avlarında yaklaşık 4000 kişinin öldüğü söylenmektedir.Cadı olduğu sanılan kişiyi suya atıp boğulup boğulmadığına bakarlarmış.Eğer boğuluyorsa cadı değil anlamına geliyormuş eğer boğulmuyorsa da yakıyorlarmış.17. yüzyılda başlayan bir veba salgınında ise binlerce kişi ölmüş.

1. Edinburgh Kalesi
binalarin-konustugu-yer-edinburgh1

Şehrin merkezinde bulunan kaleden bütün şehri seyretmek mümkün manzarası görülmeye değer güzellikte. 700 yıllık süre boyunca binalar ve süslemeler yapılarak yeniden düzenlenen kaleyi her yıl bir milyon kişi ziyaret etmektedir. Krallığa ait daireler burada bulunur.Kralların yaşadığı, yemek yediği, uyuduğu yerleri görebilirsiniz.
Edinburgh Kalesi’nde her gün saat 13.00’da top atışı yapılıyor. Sisli bir bölge olduğu için gemiler karaya çarpmasın diye top atışıyla iletişim kurmuşlar. Top sesini 2 mil öteden duyuyorlarmış böylece karaya ne kadar yakın olduklarını anlıyorlarmış. 1861’den beri yapılan bu yöntem gelenek haline gelmiş. Kalenin en eski yeri ise 12. yüzyılda yapılan Aziz Margaret Şapeli.
Savaş zamanında esirlerin tutulduğu yerler müzeye çevrilmiş girdiğinizde ne kadar kötü koşullarda kaldıklarını görebilirsiniz.
Kaleyi gezip İskoçların milli kahramanı olan William Wallace’dan bahsetmemek olmaz. İskoçyalı Şövalye, İskoçya’nın İngiliz egemenliğinden kurtulması için büyük mücadele vermiştir.William Wallace’ın hayatı Braveheart (Cesur Yürek) filminde canlandırılmıştır. Kalenin girişinde heykeli bulunmaktadır.

2.Prenses Caddesi Bahçeleri

binalarin-konustugu-yer-edinburgh2

Meşhur Princess Street’in sağ tarafında mükemmel bir park olan Prenses Caddesi Bahçeleri bulunur.Edinburgh’u ikiye bölen bu parkın sağ tarafına “old town” sol tarafına ise “new town” deniyor. New Town 17-18. yüzyıl mimarlık anlayışına göre inşa edilmiş.Göçler nedeniyle aşırı nüfus artışı bölgede evlerin üst üste yapılmasına neden olmuş daha fazla alan kalmayınca sol tarafına yeni bir şehir kurmuşlar.

3. Elephant Cafe

binalarin-konustugu-yer-edinburgh3

Harika mimariye sahip “Royal Mile” caddesinin paralelinde bulunan bu kafe bir hayli meşhur.Harry Potter serisinin yaratıcısı J.K Rowling’in parasızlıktan ısınamadığı için kitaplarını bu kafede yazdığı söylenir.Zaten Royal Mile caddesi bize oranın havasını yaşatıyor.

4. Camera Obscura

binalarin-konustugu-yer-edinburgh4

Kaleye yakın bir binada bulunan bu yer ayna, ışık vb tekniklerle gerçekleştirilen illüzyonları sergiliyor.Çok güzel ve değişik noktalardan bir tanesi.

5. St. Giles Katedrali

binalarin-konustugu-yer-edinburgh5

Kent siluetinin önemli yapılarından biridir.En ayırt edici özelliği taç şeklindeki çan kulesidir.900 yıldır Edinburgh’un dini açıdan odak noktasıdır.19. yüzyılda restore edilmiş ve iyi bir şekilde korunmuştur.

binalarin-konustugu-yer-edinburgh6

6. Eski Donaldson Okulu

binalarin-konustugu-yer-edinburgh7

İşitme ve görme engelliler okuludur.İskoçya’nın ulusal konutlarından biridir.Gotik tarzda yapılmıştır, çok güzel bir mimariye sahiptir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.