BİR AKIMI SİMGELEYEN FOTOĞRAFIN SAHİBİ: ALBERTO KORDA

Küba’da demir yolu işçisi bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Alberto, fotoğrafçılığa başlayana kadar çeşitli işlerde çalışmış daha sonraları Küba gazetesi Revolución için fotoğraflar çekmeye başlamıştı.

alberto-korda (2)

Alberto Diaz Gutierrez namı diğer Alberto Korda, her ne kadar fotoğraf çekmeye kız tavlamak için başladığını söylese de 1960 yılında, Küba’ya yapılan ilk terör saldırılarından sonra cenaze töreninde Ernesto CHE Guevera’nın elinde roketlerle halka yaptığı konuşmadan sonra kürsüden inerken çektiği fotoğrafın, ‘’20. Yüzyılı simgeleyen’’ fotoğraf olacağını şüphesiz bilmiyordu.

alberto-korda (3)

‘’ Guerrillero Heroico’’

Fotoğraf Alberto Korda arşivinde uzun yıllar saklandı, aynı filmde yer alan çektiği diğer fotoğraflar daha değerli bulunarak yayımlandı fakat “Guerrillero Heroico” Che’nin ölümüne kadar hiçbir yerde yayımlanmadı, ta ki İtalyan yayımcı  Giangiacomo Feltrinelli yayımlayana kadar. Yayımlandıktan sonra çok tanınır bir fotoğraf haline geldi ve CHE akımı dünyada büyüdükçe Guerrillero Heroico da büyüdü.

Alberto Korda devrimden sonra uzun yıllar Fidel Castro’nun fotoğrafçılığını yaptı. İlerleyen zamanlarda sualtı fotoğrafçılığı ile uğraşan Alberto 2000 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu Paris’te hayatını kaybetti.

alberto-korda (5)

Alberto binlerce kez kullanılan fotoğrafı için telif hakkında bulunmamış sadece İngiliz firması Diageo’ya ait votka markası Smirnoff  , “Ernesto’da olsa böyle yapardı.” diyerek SMİRNOFF’a dava açmıştır. Kazandığı parayı ise Küba’da sağlık hizmetlerinde harcanması için bağışlamıştır.

alberto-korda (6)

alberto-korda (7)

alberto-korda (8)

alberto-korda (9)

Uğur Demirbilek

Muğla Üniversitesi Dış Ticaret Programından mezun oldum. Gaziantep Üniversitesi Ekonomi Bölümünü son sınıfta bıraktım şuan Gümrük Memuru olarak (Antalyada) çalışmaktayım. Karikatür çizen, amatör fotoğrafla uğraşan bir gezginim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.