fbpx

Bir Alışveriş Merkezinde Rembrandt’ın Gece Devriyesi Tablosu Canlandırıldı

2013’te müzelere daha fazla ziyaretçi çekebilmek için Amsterdam’da bir etkinlik düzenlendi. Amaç Rijksmuseum’un 10 yıl süren renovasyonun ardından yeniden kapılarını açtığını duyurmaktı. Video, olayın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen hala sosyal medyada sıkça paylaşılıp beğeni alıyor.

Dünyanın en ilginç müze reklamlarından biri olarak gösterilen etkinlikte önce Amsterdam’daki alışveriş merkezinde sirenler çalmaya başlıyor ve Hollandalı ressam Rembrandt’ın The Night Watch (Gece Devriyesi) isimli tablosundan çıkmış gibi duran bir karakter beliriyor. Bu kişi, mağazadan bir ürün çalmış gibi kaçıyor. Görevlileri canlandıran karakterler, üst kattan sarkıtılan halatlarla inerek hırsızın peşine düşüyor ve ortam bir anda 17. yüzyıla dönüyor. Etraf bir anda Hollandalı ressam Rembrandt’ın canlı tablosuna dönüşüyor. Etkinliğin sonunda kaçan kişi yakalanıyor, tablo oluşturuluyor ve “Kahramanlarımız geri döndü” yazısı beliriyor.

Independent Türkçe’nin haberine göre, etkinliği düzenleyen Rijksmuseum, 2019’u, Avrupa sanat tarihinin en önemli ressamlarından Rembrandt’ın 350. ölüm yıldönümü olması sebebiyle “Rembrandt Yılı” ilan etti. Resim sanatının Barok dönem temsilcisi Rembrandt’a özel pek çok sergi ve etkinlik yapılacak.

Video için:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.