Bir Alman Yapımı: DARK

Dark Alman yapımı bir bilim-kurgu ve gizem dizisi ve yayınlandığı andan itibaren büyük bir ilgi ile izleniyor. Dark, 2017 yayın tarihli Netflix orijinal dizisi olarak çıkıyor karşımıza.

Her şey bir çocuğun kasabada kaybolması ile başlıyor. Daha sonrası için ise elinize kalem ve kağıt alın derim, çünkü olacaklara şaşıracaksınız. Oldukça fazla sayıdaki karakterle olaylar iç içe geçmiş durumda. 3 kuşağı birden ilgilendiren birtakım garip olaylar oluyor kasabada. Karakterlerin hiçbiri de kasabayı sevmediklerini söylemelerine rağmen kasabayı terk etmiyor.

Winden Kasabası; küçük, suç oranı düşük ve kasvetli bir kasaba. Herkes birbirini çocukluktan itibaren tanıyor.  Erik adlı bir çocuğun kaybolması ile kasaba yavaş yavaş gizemlerini ortaya dökmeye başlıyor. Dizi Alman kökenli olduğu için Almanca ve Alman bilim adamı Einstein’ın sözlerinden tutun da Hansel ve Gratel hatta Alman bir teoloğun duası ile her bolum farklı göndermelerle ile karşılaşıyorsunuz.

Dark daha çok gençlik dizisi gibi görünse de aslında başta dediğim gibi kuşaklararası bir dizi ve Almanların genel soğukluğunu ve duygusuz rollerini hissettiriyor. Dizi kasvetli ortamlarda çekilirken alışılagelmiş diğer diziler gibi olmadığını her anıyla belli ediyor. Dark ile Alman ruhu izleyiciye işliyor ve zamanda yolculuk, karadelikler gibi unsurlarla ile içli dışlı oluyorsunuz.

Dark’ın konusu her ne kadar Stranger Things’e benzetilse de aslında büyük oranda farklılıklar içeriyor.  Olayın bir kasabada geçmesi ve bir çocuğun kaybolması iki dizi arasındaki ortak konu olsa da diziyi izlediğinizde Dark’ın daha iyi olduğunu bile düşünebilirsiniz, oldukça akıcı bir dizi.

İlk sezon 10 bölümden oluşuyor. İkinci sezon ise onay almış durumda ama yayın tarihi belli değil.

Baş karakterimiz Jonas, dizinin başında babasından kalan bir mektubu okuyor. Jonas’ın babası aslında 2019 yılında kaybolan bir çocuk. 1980’li yıllara gidiyor ve bir daha da dönemiyor. Daha sonra büyümüş bir şekilde çıkıyor karşımıza.

Dizinin genelinde 33 yılda bir, bir döngü oluyor ve sürekli bir çocuk kayboluyor.

Evet kafanız karıştı biliyorum ama ileride daha da çok karışacak. Film ağırlıklı olarak zamanda yolculuk ile ilgili ama üç neslin çarpık ilişkilerini de ele alıyor. Bu süreçte de izleyicilerine hiçbir şey göründüğü gibi değildir mesajını veriyor.

Kasabadaki bir mağara aracılığı ile zamanda yolculuk sağlanıyor. Bu durumu bilen çok az kişi var ve  tabii ki bunlardan biri de Jonas.

Karmaşık bir dizi Dark. Mesela fotoğrafta gördüğünüz genç ve orta yaşlı insanların ikisi de Jonas. Evet yanlış duymadınız, onu uyarmak ve her şeyi düzeltmek için 33 yaşındaki Jonas gençliğini ziyaret ediyor.  Bir yerden sonra dizide gerçekleşen her sahneyi o kadar hayret ederek izliyorsunuz ki içten içe senaristleri takdir etmemek elde değil.

Dizide öne çıkan bir diğer karakter ise Olrich. Olrich kasabanın polis amiri. 33 yıl önce kardeşi kaybolmuş ve bir daha bulunamamış. 33 yıl sonra aynı şey küçük oğlunun da başına geldikten sonra birçok farklı olay vuku buluyor ve bu esnada kasaba da çocuk kayıpları devam ediyor.  Çocuklar kaybolurken bir yandan da tanınmayan çocuk cesetleri bulunmaya başlıyor.

Dark kısaca oldukça gizemli ve kasvetli bir yapım. Kesinlikle olağanüstü akıcı ve zekice çekilmiş bir dizi. Stranger Things ile kesişen noktaları olsa da genel anlamda tamamen farklı bir konusu var. İçerik hakkında daha fazla detaya girmeyelim, izleyerek keyfine varmanızı tavsiye ederim.

Bilim kurgunun dışında; insanoğlunun acımasızlığını ve insanın eline güç geçtiğinde neler yapabileceğini de gösteren bir dizi.

“Cehennem boş şeytanlar burada!”

Fragman:

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.