Bir Alsas Şehri: Strazburg

Bir Eylül vakti yolumun düşmüş olduğu Strazburg, Alsas Bölgesi’nin en büyük ve önemli şehri. Almanya ile sınır olmasından dolayı, eskilerden gelen çekişmenin sonunda bir Fransız şehri olarak devam etmiş yoluna. Her ne kadar Fransa sınırları içerisinde kalmış olsa da, üzerindeki Almanya etkisi yadsınamayacak kadar fazla.

Strazburg’a İstanbul’dan direk uçuş yok. Okuduğum kadarıyla THY’nin önceden seferi varmış ancak yolcu sayısı yetersizliğinden dolayı kaldırılmış. Dolayısıyla, etrafındaki herhangi bir şehre gidip, demir ya da kara yoluyla geçmek gerekiyor. Biz Almanya’dan araba kiralayarak geçme yöntemini kullandık, zira Stuttgart’ın merkez istasyonundan kiralarsanız eğer, yaklaşık iki saat sonra ulaşabiliyorsunuz. Tren kullanacaksanız, bileti öncesinde almakta fayda var. Son gün tek gidiş 40 Euro gibi fiyatlara varabiliyor.

Biraz klişe bir tabir olacak ancak, nehrin böldüğü şehir gerçekten bir açık hava müzesi tadında.

strazburg (1)

Avrupa şehirlerinin olmazsa olmazı, şehrin merkezindeki görkemli katedrallerinden birine de Strazburg ev sahipliği yapıyor. Gotik mimaride yapılmış olan bu esere 1015 yılında başlanmış ama 1439 yılında anca tamamlanabilmiş. İçerisine girme fırsatı bulamadığım bu katedrale, akşam yapılan ışık gösterisinde şahit oldum. Gerçekten çok etkileyici olan bu gösteriyi eğer yolunuz düşerse kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Strazburg’un esasında en turistik yeri Le Petite France dedikleri bölge. Nehir ve estetik yapıların birleşiminden oluşan bu bölgenin neredeyse her yeri fotoğraflanmayı hak ediyor.

strazburg (3)

strazburg (4)

Özellikle bu şehri sonbahar ayında ziyaret ederseniz, yaprakların renkleriyle beraber adeta bir masal şehrini andırdığını söyleyebilirim.

strazburg (5)

Yine aynı bölge, çok sevimli restoranlara da ev sahipliği yapıyor.

strazburg (6)

Şehrin olmazsa olmaz bir diğer aktivitesi ise nehir üzerinde gerçekleştirilen bot turu. Kişi başı 12,5 Euro vererek katılabileceğiniz bu tur, size nehir üzerinde açıklamalı olarak güzel bir Strazburg turu attırıyor.

Strazburg’un bir diğer önemi ise Avrupa Birliği’nin önemli merkezlerine ev sahipliği yapıyor olması. Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve İnsan Hakları Mahkemesi de Strazburg’da bulunuyor. Gitmeye fırsatınız olmadığı takdirde, nehir üzerinde tur yaparken görme imkanı da buluyorsunuz.

Strazburg, yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken duraklardan biri. Buradan güzel anılarla ayrılacağınıza eminim.

Şimdiden iyi Tatiller!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.