Bir Balıkçı Teknesiyle Kendi Yolculuğuna Çıkan ‘June Haimoff’ un Hayatı Film Oluyor!

Jet sosyetenin içindeki ışıltılı hayatı terk edip, küçücük bir balıkçı teknesiyle denize açılan ve kendi yolculuğuna başlayan June Haimoff’un hayatı film oluyor.

1922 İngiltere doğumlu Haimoff, çocukluğunu babasının petrol mühendisi olması nedeniyle Uganda, İran ve Irak’ta geçirdi. Gençlik yıllarında müzik, dans ve balo okullarına gitti. Daha sonraları yağlı boya resimler yapan Haimoff, iki evlilik yaptı. İkinci eşiyle ABD’de ve İsviçre’de jet sosyetenin içinde yaşadı. İkinci eşiyle ayrılmasının ardından küçük bir balıkçı teknesi satın alarak Ege’de yolculuğa çıktı. 20 yıl Yunanistan’da kaldıktan sonra 1986 yılında Dalyan’a geldi ve burada bazen barakada bazen de teknesinde yaşamaya başladı. Burada kaldığı dönemde kumsala gelen nesli tükenmeye yüz tutmuş Caretta Caretta’ları inceleyen Haimoff Caretta Caretta’lar hakkında pek çok bilgi kazandı. O dönemde, bulunduğu İztuzu Sahili’ne yapılmak istenen otel projesini durdurmak ve Caretta Caretta’ları hayatta tutmak için verdiği mücadeleyi ‘Kaptan June ve Kaplumbağalar’ adlı kitabında anlattı. 2003 yılında ise Caretta Caretta’ların korunması için tek şarkılık bir CD yayınladı. Günümüzde hala Dalyan’da yaşayan Haimoff’a halk arasında ‘Kaptan June’ olarak seslenilmektedir. Dalyan ve çevresindeki doğal hayatı korumayı görev edinen Kaptan June’un adı Dalyan Belediyesi tarafından evinin olduğu sokağa verilmiş ve 2011 yılı itibariyle de ‘Britanya Onur Listesi’nde yer almıştır.

2009 yılında Türk vatandaşı olan Kaptan June’un yanı sıra filmde; Afrika’da büyüyen bir çocuğun Milano’da verdiği resitale uzanan yaşam öyküsü de yer alıyor.

kaptan-june-1

kaptan-june-2

kaptan-june-3

kaptan-june-4

kaptan-june-5

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.