Bir Devrin Temsili ‘Kavuk’ Rasim Öztekin’e Emanet

Geleneksel Türk Tiyatrosunun önemli sembolü haline gelen kavuk devretme geleneği, tulûat sanatının önemli temsilcilerinden Kel lakaplı Hasan Efendi’nin, kavuğunu İsmail Hakkı Dümbüllü’ye devretmesiyle başladı. Orta oyunu ve tulûat sanatının son temsilcisi olarak kabul edilen İsmail Hakkı Dümbüllü, genç yaşlarda tiyatroyla tanışmış, dönemin ünlü orta oyunu sanatçılarıyla birlikte sahne de yer almıştı. Pek çok filmde başrol oynayan Dümbüllü, kendi döneminde Afife Tiyatro ödülü gibi saygın ödüllerin sahibi oldu.

Dümbüllü adını sonradan alan İsmail Hakkı; “Peruz Hanım vardı kantocu, Samran’dan evvel. Bu Peruz Hanım o zamanın en birinci kantocusuydu. Hem de beste yapar, güftesini de kendisi yazardı. Dümbüllü diye bir kanto söylerdi. Buna bir gazel ilave ederek söylemeye başladım. ‘Dümbüllü, Dümbüllü, Gabarala, mabarala, Dümbüllü’ diye oynardık. Böylece Dümbüllü adı üzerimde kaldı.” diyerek Dümbüllü adının nereden geldiğini açıklamıştı.

ismail-dümbüllü-Münir Özkul,

İsmail Dümbüllü, Geleneksel kavuğu ölmeden önce Münir Özkul’a devretti. Münir Özkul katıldığı bir programda, ‘Kavuğu hak etmek için sadece komedyen olmak yetmez; kişi hem yazar olacak hem tiyatro sahibi hem de tulûat yeteneği olacak” demiş ve kavuğu 27 yıl önce Ferhan Şensoy’a devretmişti.

Ferhan Şensoy’ kavuğu devredecek kişiyi bulamadığını ve devredeceği kişinin halkın sevdiği, muhalif bir kişi olması gerektiğini söylemişti. Kavuğun kime verileceği uzun süre tartışma konusu olmuştu. Bir devrin temsilcisi olan kavuk, Ses Tiyatrosunda yapılan bir törenle Rasim Öztekin’e verildi.

Ferhan Şensoy, kavuğu teslim ettikten sonra: “Ustalarımın emaneti olan kavuğu Rasim Öztekin’e teslim ettik. Mutluyuz, gururluyuz.” ifadelerinde bulundu.

ferhan-sensoy-rasim-oztekin-kavuk

Rasim Öztekin, Tiyatro hayatına İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu, Kadıköy Halk Eğitim ve Nöbetçi Tiyatro’ da başladı. Öztekin, bir dönem Ferhan Şensoy’un da dahil olduğu Ortaoyuncular topluluğunda yer aldı. Bugüne kadar pek çok tiyatro ve dizi projelerinde yer alan sanatçı, hala sanat hayatına devam etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.