Bir Dizi Tuhaf ve Rahatsız Edici Heykel: ”Character Heads”

Franz Xaver Messerschmidt, aydınlanma döneminin en etkileyici heykeltıraşlarından biridir. 1770’de kişisel bir sorun nedeniyle sanatçının hem çalışma hem de yaşam koşullarında bir takım ciddi radikal dönüşler olmuştur. En ünlü eser gruplarından biri olan ve bugün ‘’Character Heads’’ olarak bilinen insan başlarıyla ilgili çalışmaları da o dönemde ortaya çıkmıştır.

Messerscmidt, yüzlerini ilginç şekillerde buruşturan onlarca heykelin üzerinde saplantı derecesinde 13 yıl kadar çalışmıştır. Bu süre içerisinde 69 tane gerçek boyutlu büst yapmıştır. Sanatçının bu büstleri yaparken büyük ihtimalle, insanın fiziksel görünüşünün karakterini göstermede önemli bir ölçüt olduğunu söyleyen, fizyonomide popülerleşmiş olan Johan Caspar Lavater’dan etkilenmiş olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma bize bir dizi duyguyu yansıtmaktadır. Bu heykeller herhangi bir insana ait olmasa da pek çok sanatçıya benzemektedir. Gruptaki çalışmaların tümü insan yüz ifadelerinin tamamı kapsamlı olarak içermektedir.

Bu tuhaf ve rahatsız edici heykellerin bir kaçını sizler için inceledik:

 

The Vexed Man: Burada yaşlı adam yüzünü buruşturma yoluyla huysuz ve inatçı bir ruh halini yansıtmaktadır. Burnunu sanki tatsız bir koku almışçasına sıkmaktadır. Derinden kazınmış simetrik döngüler, sıkıştırılmış dudaklarını çevrelemiştir ve boyun tendonlarını gergin halde tutmuştur. Bu heykel kaymak taşından oyulmuştur. İlk kesildiği zaman rengi beyazdır ancak zamanla sararmıştır. Sanatçı, alnında ve yanakları boyunca uzanan kırışıklıkları, taşın içerdiği doğal tahıllar sayesinde sıcak renklerle belirginleştirmiştir. Yüzün pürüzsüz cilalı yüzeyleri, kabaca yontulmuş saçları ve tezat olarak kulaklarının arkasına iliştirilmiştir olan saçı ile heykel seyirciye sergilenmiştir.

Style: "Vexed Man"

Style: “Vexed Man”

 

Just Rescued from Drowning: Bu heykel muhtemelen The Vexed Man ile aynı adamı tasvir etmektedir ancak burada saçları daha düzenlenmiştir. Heykelin adı bize adamın suyun içine daldığını göstermektedir çünkü ince saçları (veya peruk) alnından aşağıya doğru sarkmaktadır. Bazı insanlara göre bu farklı saç modelleri Güney Almanya’nın gotik heykelleriyle ilişki göstermektedir. Hem bu heykel de hem de Vexed Man’da heykeltıraşın matkap ile oyarak derin kulak boşlukları elde ettiği de açıkça görülmektedir.

character-heads-3

 

A Strong Man: Grubun bu heykelinde gayet geniş alınlı, kel bir adam yontulmuştur. Bazı insanlara göre Messerscmidt, burada kendisini tasvir etmiştir. Bu eser grubundaki her bir yüz, sanatçının yeni ve değişen ifadeler oluşturması için yeniden modellediği çalışmalardır. Burada abartılı hilal şeklinde kaşlar, şakacı mimikler, bir palyaçonun yüzünde olduğu gibi yapay bir maske mevcuttur.

character-heads-4

 

A Hypocrite and A Slannderer: Bu çalışma kurşun gibi bir baş, basık, bodur şeklinde ki boyun ile Character Heads grubunda önce çıkan yüzlerdendir. Kamburu, içe dönük pozu, göğsüne yığılmış çenesi ve başlığında bize vermiş olduğu izlenimle karanlık bir sırrı ima etmektedir. Aslında ayrıntılı bir biçimde incelediğimizde, seyircinin utanç duygusundan mütevellit aşağıya doğru bakan suratı görmek için diz çökmek zorunda kaldığını da görmekteyiz.

A Hypocrite and Slanderer, ca. 1770-1783. Bust, Austrian. Tin alloy; Overall (wt confirmed): 14 9/16 x 9 5/8 x 11 5/8 in., 25lb. (37 x 24.4 x 29.5 cm, 11.3399kg). Purchase, European Sculpture and Decorative Arts Fund; Lila Acheson Wallace, Mr. and Mrs. Mark Fisch, and Mr. and Mrs. Frank E. Richardson Gifts, 2010 (2010.24).

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.