Bir Dönemi Vücudu Ve Kadrajıyla Şekillendiren Kadın: Bunny Yeager

Linnea Eleanor Yeager 13 Mart 1930’da Wilkinsburg, Pensilvanya’da bir banliyöde dünyaya gelir. 17 yaşındayken ailesi Florida’ya taşınır. Lisede oynamış olduğu bir piyeste paskalya tavşanını canlandırmış olsa da “Bunny” lakabını buradan değil, Week-End at the Waldorf adındaki bir filmden alır.

Liseden mezun olduktan sonra Coronet Modellik Okulu ve Ajansı’na yazılmaya karar verir ve birkaç sene içinde parlamaya başlayacağı kariyerine ilk adımını atar. Sarı saçları, dolgun vücut yapısı ve yaşıtlarına göre daha olgun duran güzelliği ile Yeager, Miami’nin en çok fotoğraflanmış modellerinden biri haline gelir. Girdiği bütün yerel güzellik yarışmalarından derece ile çıkmaya başlar.

bunny-yeager (2)

Yeager’ı çağdaşı pin-up modellerinden ayıran en büyük özellik, kompozisyonun yaratılış aşamasında hem model hem tasarımcı hem de fotoğrafçı olarak aktif bir rol oynamasıdır. O sadece kameranın önünde kalmakla yetinmemiş, aynı zamanda giydiği birçok kombini kendisi tasarlamıştır. Özellikle bikini ve mayo tasarımları ile kendini duyurmuş ve prestijli bir Alman markası olan Bruno Banani ile çalışmaya başlamıştır.

50’lerde bir model olarak büyük başarıya ulaşan Yeager’ın asıl hayali bir fotoğrafçı olmaktır. Bu sebeple 1953 yılında bir gece okuluna yazılarak bu konudaki eğitimine başlamıştır. Profesyonel kariyeri ise ödev için çekmiş olduğu Maria Stinger’ın fotoğraflarının Eye adlı dergiye satılması ile başlar. Yani Yeager’ın çekmiş olduğu bir ödev popüler bir derginin kapağı olmuştur.

Bunny Yeager’ın dış mekânda dolgu ışığı kullanması ve modellerinin kamera ile göz teması kurması ayırt edici özellikleri arasındadır. Diğer nü alanında çalışan fotoğrafçıların aksine Yeager, seksapalite unsurunu daha “doğal” modellerde bulmuştur. Toplumun kusursuzluk algısının biraz daha dışına çıkmak istediğini kadınlarının kalçalarına, çatlaklarına, selülitlerine ve şişirilmemiş göğüslerine bakarak da anlayabiliriz. Kendisinin bahsi geçen “güzellik kurallarına” karşı bir savaş açmış olduğunu söyleyemeyecek olsak da takdir edilecek bir çaba göstermiştir.

1954’te pin-up camiasının başına gelen en güzel olay gerçekleşir: Yeager, Bettie Page ile tanışır. Kariyerinin en aktif zamanı işte tam olarak bu yıllardır. Irving Klaw ve Bunny’nin yardımıyla Page, dünyanın en meşhur pin-up yıldızlarından biri haline gelir. Günümüzde Bettie Page’in adıyla daha sık karşılaşıyor olsak da bebek kâküllü pin-up kraliçesinin 1000’i aşkın fotoğrafı Yeager’ın elinden çıkmıştır.

1955 yılının Playboy Playmate dergisinde yayınlanan Noel temalı fotoğrafın ve Boca-Ratonda çekilen “Jungle Betty” serisinin ikilinin en akılda kalıcı işleri olduğunu söyleyebiliriz. Bunların dışında Yeager’ın en çok ses getiren işi kesinlikle 1962 yapımı bir James Bond filmi olan “Dr. No” için çekmiş olduğu Ursula Andress’in bikinili fotoğraflarıdır.

bunny-yeager (1)

50’li ve 60’lı yılların gözde fotoğrafçısı Bunny Yeager, unutamadığımız birçok modelin keşfedilmesini sağlamıştır. Bu sebeple kendisinin sektöre katkısı ve meziyetleri tartışılmaz. Günümüze dek Bunny’nin modellik yapmış olduğu 300’ün üzerinde fotoğraf birçok gazete ve dergide yer almıştır. Almış olduğu modellik eğitiminden fotoğraflarının kompozisyonlarını yaratırken muazzam bir şekilde yararlanmıştır.

1970 yılında kendi deyimiyle eril dergilerin “müstehcenleşmesi” üzerine bu dergilerden gelen iş tekliflerini reddetmeye başlamıştır. Yeager pin-up kültürünün erotik kimliğinin farklı bir yöne doğru yol almasını “Kadınlardan göstermeleri gerekenden çok daha fazlasını göstermelerini istiyorlar. Bu benim hazır olduğum bir şey değil.” Cümlesi ile eleştirmiştir.

Page’in 2008 yılındaki ölümünün ardından Sen Sentinel dergisine verdiği röportajda “Sanki dans ediyor gibiydik. Parmaklarımı şaklatırdım ve ona dediğim şeyi anında yapardı.” demiş ve arkadaşının “alışılmışın dışında uyumlu ve işbirliğine açık” olduğunu belirtmiştir.

Yeager 2014 yılının Mayıs ayında 85 yaşında, iki çocuk annesi, başarılı bir fotoğrafçı ve pin-up yıldızı olarak, kalp yetmezliği sebebiyle ölmüştür. US Camera dergisine göre “Dünyanın En Güzel Fotoğrafçısı” unvanının sahibidir.

bunny-yeager (4)

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.