Bir Dönüşümün Hikayesi: High Line Park

Dünyanın en büyük metropol kentlerinden biri olan New York City’de kentsel dönüşümün betonlaşmak olmadığını kanıtlayan ‘High Line Park’ kamusal alanlar arasındaki farkını hissettiren tasarımlardan biridir.

Bir-Donusumun-Hikayesi-High-Line-Park-1

   1934 yılında batı yakası iyileştirme projesi kapsamında yapılan High Line demiryolu hattı için zamanla işlevini kaybettiği gerekçesiyle 2001 yılında New York Belediye Başkanı Rudolp Giuliani tarafından yıkım kararı alınmıştır. Ancak kentin endüstriyel tarihinde yeri olan ve geriye sadece 2,5km.lik hattı kalmış bu demiryolu viyadüğünün korunması için Joshua David ve Robert Hammon önderliğinde kurulan High Line Koruma Derneğinin yıkım kararına karşı açtığı dava kazanılmıştır. Bu zaferin ardından 2004 yılında High Line Dönüşüm Projesi adıyla açılan yarışmada 700’den fazla tasarım ekibi arasından James Corner Field Operations+Dillier Scofidio+Renfro firmalarından oluşan ekip yarışmayı kazanmış ve günümüzde New York şehrinin önemli kamusal alanlarından biri olan High Line Park’ı kente geri kazandırma süreci başlamıştır. 2006 yılında yapım sürecine başlanılan High Line Park, 2012 yılına kadar üç aşamada bu süreci tamamlamıştır. 2012 yılından günümüze kentin insanlarla birlikte yaşayan bir parçası olmuş bu güzel park, içinde barındırdığı farklı tasarım fikirleriyle insanların ulaşım veya dinleme gibi ihtiyaçlarını karşılayan güzel örneklerden biridir.

Bir-Donusumun-Hikayesi-High-Line-Park-2

High Line Demiryolu Viyadüğü (Kentsel Dönüşüm Öncesi)

Bir-Donusumun-Hikayesi-High-Line-Park-3

  High Line Demiryolu Viyadüğü (Kentsel Dönüşüm Öncesi)

High Line Park aslında kendi dönüşümünün sinyalini, kullanılmadığı dönemde doğanın ele geçirdiği bir viyadük olarak vermiştir. Üstünde zamanla yetişmiş olan bitkilerde tasarım ekibinin projesi kapsamında varlığını sürdürmüş, doğanın var ettiğine dokunmadan yenileriyle harmanlanmıştır. Kullanılan bitkilerde sürdürebilirlik acısından uygundur; aynı zamanda da bitkisel doku oluşumunda özellikle renk kullanımına önem verilmiştir.

Bir-Donusumun-Hikayesi-High-Line-Park-4

High Line Park ( Yaya Kullanım Alanları)

Bir-Donusumun-Hikayesi-High-Line-Park-5

High Line Park ( Yaya Kullanım Alanları)

Şehrin merkezinde yerden 9m yukarıda olan, kentin araç sirkülasyonunun üstünde beton blokların arasında kendine yer açan bu harika parkın içinde dinlenme alanları, kentsel pencereler, yaya ulaşım yolları gibi mekanlar bulunmaktadır. Engelli ulaşımı da mevcut hattın üstünde belirlenen bazı noktalardaki asansörlerle sağlamaktadır. Bu durum da kamusal alanlarda ulaşılabilirlik acısından çok büyük bir öneme sahiptir.

Bir-Donusumun-Hikayesi-High-Line-Park-6

High Line Park ( Yaya Kullanım Alanları)

Bir-Donusumun-Hikayesi-High-Line-Park-7

Bir-Donusumun-Hikayesi-High-Line-Park-8

Bir-Donusumun-Hikayesi-High-Line-Park-9

High Line Park (Dinlenme Alanları)

High Line Park, kentsel hayatın içinde nefes alacak alanlara olan ihtiyacın arttığı bu dönemde insanın kendi yaşadığı kentte arzuladığı örnek kamusal alanlardan biri haline gelmiştir. Bu ihtiyacın farkında olanlar için örnek teşkil eden High Line Park’ın ardından benzeri bir park olan Queensway Parkı ve farklı bir dönüşümün örneği olan Lowline Yeraltı Parkı projelerinin hayata geçme sürecine öncülük etmiştir.

Bir-Donusumun-Hikayesi-High-Line-Park-10

Bir-Donusumun-Hikayesi-High-Line-Park-11

Ayrıca kent yaşamında bize dayatılan kamusallıktan yoksun şehirlerde bu alanlara ihtiyaç duyduğumuz gerçeğini unuttuğumuz doğrudur. Ancak bu alanlara duyduğumuz ihtiyacın gerçekliliğini bu unutulmuşluk değiştirmez. Bir öğle yemeğini böyle bir parkta yemek varken, arkadaşlarımızla kahvemizi gene böyle bir parkta keyifle içmek varken ve yine elimizde güzel bir kitabı böyle bir parkta vaktin nasıl geçtiğini anlamadan okumak varken; siz de bizler gibi insanı mutlu edecek buna benzer tabloları kendi yaşadığınız kentte görmeyi arzu etmez misiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.