Bir Filin Kalp Atışını Duyabilir Misiniz?

Doğa bizi affedebilir  mi?

Bir filin kalp atışını duyabilir misiniz?

Onlara yaptığımız bu kadar ihanetten sonra bizi affedebilirler  mi?

‘’Küller ve Kar’’ insanın doğaya tekrar dönmesinin şiirsel hikayesini anlatır.Kendisini tekrar sevmesini  ,en önemlisi insanın kendiyle barışmasını anlatır.Biraz  ütopiktir,  kendini modern dünyanın çıkmazlarında kaybetmiş insanlar için ama tamamen gerçektir.

Gregory Colbert 1960 Toronto, Kanada doğumlu bir fotoğraf sanatçısıdır. Colbert ‘in İnsanlar ve hayvanların ahenk içinde yaşadıkları bir Dünya’ya olan özlemi onu  insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkiyi keşfetmek üzere bir arayış serüvenine sokar. Colbert  doğanın bu harika etkileşimini görüntülemek üzere 14 yıl boyunca gezdiği Hindistan, Myanmar, Sri Lanka, Mısır, Dominik Cumhuriyeti, Etiyopya, Kenya, Tonga, Namibya, ve Antarktika’ya kadar uzanan mistik  yolculuğunda çektiği fantastik ve şiirsel fotoğrafları ile hazırladığı ”Ashes and Snow” (Küller ve Kar) sergisi ortaya çıkar.    kuller-ve-kar

 

kuller-ve-kar-2

 

Colbert,  yıllarca süren bu yollculuğu insanlar ve hayvanlar arasındaki bu şiirsel uyumu,  bize fotoğraflar ve belgesel bir filmle sunar.   Fotoğraflara  kolaj veya üst üste monte  edilme gibi hiçbir dijital maniplasyon yapılmamıştır. Colbert  bu çalışmada fotoğraf  makinası ve film kameraları kullanmış ancak fotoğraf  görüntülerinin hiçbiri  filim karelerinden oluşturulmuş fotoğraflar değildir. Hikayedeki bütün enstantaneler Colbert’in o gizemli ve mistik yolculukta fotoğraf makinesiyle birebir çektiği fotoğraflardır.

 

kuller-ve-kar-3

 

kuller-ve-kar-4

 

 

kuller-ve-kar-5

 

kuller-ve-kar-8.jpg

 

kuller-ve-kar-7

 

 

kuller-ve-kar-6

 

”Ashes and snow” (Küller ve Kar) filmi doğanın yaşayan başyapıtlarından bir sanat eseri gibi şiirsel bir çalışma olarak görülebilir. Film iki kez Oscar kazanan Pietro Scalia tarafından düzenlenmiş olup müzikal işbirlikçiler ise Michael Brook, David Darling, Heiner Goebbels, Lisa Gerrard, Lukas Foss, Nusrat Fateh Ali Khan ve Djivan Gasparyan’dır.

https://gregorycolbert.com/

 

tüy ateşe,

ateş kana,

kan kemiğe,

kemik iliğe,

ilik küllere,

küller kara..

Bu anda bana gelirsen,

dakikaların saat olur,

saatlerin gün,

ve günlerin bir ömür olur…

http://www.filmlobisi.com/kuller-ve-kar-ashes-and-snow-2005-izle/2/

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.